Ostatné Domáce Top

Vláda odškrtla ďalší sociálny balíček: Tieto potraviny budú lacnejšie

BRATISLAVA – Vládny Smer-SD si škrtá ďalšie opatrenie zo svojich sociálnych balíčkov. Vo štvrtok tak urobil predseda vlády Robert Fico v seneckých potravinách Coop Jednota po tom, čo parlament schválil nižšiu sadzbu dane z pridanej hodnoty na vybrané potraviny. “Som veľmi rád, že moja vláda splnila sľub, ktorý dala v rámci druhého sociálneho balíka a prispeje k razantnému zníženiu cien základných potravín,” vyhlásil vo štvrtok Fico. Okrem zlacnenia potravín to podľa neho bude znamenať aj podporu domácich producentov. Fakt, že sa neznižuje daň na všetky potraviny, premiér odôvodnil rozpočtovými limitmi, samotný výber konkrétnych potravín zase tým, že chceli podporiť najmä spotrebu výrobkov, ktoré sa produkujú na Slovensku. Nevylúčil ani to, že v budúcnosti sa okruh týchto potravín rozšíri. Podľa premiéra otázka ďalšieho rozširovania okruhu potravín závisí od toho, aké budú výsledky analýzy dopadov tejto legislatívnej zmeny.

Reálny pokles cien má podľa Fica zabezpečiť veľké memorandum, ktoré má pripraviť rezort pôdohospodárstva. V ňom by sa mali aj obchodníci zaviazať, že zníženie dane z pridanej hodnoty sa reálne premietne aj do koncových cien. Ako premiér dodal, v hre je aj myšlienka, že sa budú dočasne na pultoch zobrazovať duálne ceny, teda ceny s 20-percentnou sadzbou a ceny s novou 10-percentnou sadzbou. Dodržiavanie pravidiel má podľa premiéra zabezpečiť aj kontrola obchodníkov, aj keď sám nevidí dôvod, prečo by mali obchodníci a výrobcovia špekulovať nad navrhovanou zmenou zníženia DPH. Premiér má podľa vlastných slov záujem spolupracovať s obchodníkmi a dohodnúť sa s nimi na duálnom zobrazovaní cien. Ak sa s nimi nedohodne, “v skrátenom legislatívnom konaní budú zavedené duálne ceny.”

O znížení dane z pridanej hodnoty na vybrané potraviny rozhodli vo štvrtok poslanci Národnej rady SR. Za samotný pozmeňujúci návrh poslanca Smeru-SD Ladislava Kamenického k novele zákona o dani z pridanej hodnoty zahlasovalo 99 zo 137 prítomných poslancov, proti boli iba dvaja. Okrem poslancov vládnej strany sa tak dočkal aj podpory opozičných poslancov, najmä z klubu KDH a OĽaNO. Následne poslanci schválili aj novelu zákona o dani z pridanej hodnoty ako celok. Sadzba dane z pridanej hodnoty na mäso, ryby, mlieko, maslo a chlieb tak od 1. januára budúceho roku klesne zo súčasných 20 % na 10 %. Neúspešné pritom boli ďalšie podobné poslanecké návrhy opozície, ktoré smerovali predovšetkým k zníženiu dane na všetky potraviny.

Konkrétne sa podľa schváleného návrhu znižuje sadzba dane na čerstvé a chladené hovädzie mäso, čerstvé a chladené bravčové mäso, čerstvé a chladené mäso z oviec a kôz, hydinové mäso čerstvé alebo chladené a taktiež čerstvé alebo chladené králičie mäso. Súčasťou zoznamu sú aj živé ryby a čerstvé a chladené sladkovodné ryby. Z rybaciny Smer-SD presadil nižšiu daň aj na rybie filé a ostatné rybie mäso zo sladkovodných rýb. Z mliečnych výrobkov sa do zoznamu vybraných potravín so zníženou sadzbou dostali iba samotné mlieko a maslo. Zoznam dopĺňa obyčajný chlieb. Ako uviedol minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek, zníženej sadzbe dane nepodliehajú mrazené potraviny z

Minister financií Peter Kažimír je schopný ekonomicky dokázať, že táto legislatívna zmena sa viac pozitívne dotkne výdavkov rodín s nižším príjmom, ako rodín s vyšším príjmom. Podľa ministra preto nie je namieste kritika, že zníženie dane zvýhodní obyvateľov s vyššími príjmami. Rozpočtový dopad zníženia sadzby dane z pridanej hodnoty na vybrané potraviny sa bude v nasledujúcich rokoch pohybovať pri úrovni 80 mil. eur ročne. V samotnom roku 2016 by sa mali vplyvom tohto opatrenia znížiť daňové príjmy o 76,9 mil. eur. V roku 2017 by sa mal dopad zníženia sadzby dane na vybrané potraviny zvýšiť na 80,6 mil. eur a v roku 2018 na 84,6 mil. eur.