Domáce Politika Spoločnosť

Vláda pokračuje vo výjazdoch. Tentokrát zavítali ministri do Levoče

Zdroj: TASR / Oliver Ondrᚹ

LEVOČA – Vláda SR vo štvrtok na výjazdovom rokovaní v Levoči schválila akčný plán pre okres Levoča. Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) na tlačovej konferencii potvrdil, že do roku 2023 by tak do regiónu mali putovať investície odhadom vo výške viac ako 34,2 milióna eur. Väčšia časť by pritom mala byť krytá z Európskych štrukturálnych a investičných fondov (EŠIF).

Celková výška regionálneho príspevku podľa zákona o podpore najmenej rozvinutých okresov bude na úrovni 2,215 milióna eur. Cieľom schváleného materiálu je najmä znížiť mieru nezamestnanosti, vďaka podpore by sa malo postupne vytvoriť viac ako 515 pracovných miest. „Tento región má extrémne veľký potenciál v oblasti cestovného ruchu, na druhej strane sa darí rozvíjať aj určité druhy priemyslu, diaľnica bola veľkým impulzom, aby vznikali nové pracovné miesta aj v tejto oblasti. Napriek potenciálu v turizme, aj tomu, že Levoča má jedinečné kultúrne skvosty, počet prenocovaní je enormne nízky a tvorí len jedno percento z celkového počtu prenocovaní v ubytovacích kapacitách v rámci kraja. Preto sa samospráva musí primárne sústrediť na vytváranie takých podmienok, aby tu turista trávil podstatne dlhší čas ako len jeden deň, respektíve aby tu nebola koncentrácia len na pútnický turizmus,“ konštatoval premiér.

Celý akčný plán je podľa podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Richarda Rašiho (Smer-SD) o vytvorení spomínaných pracovných miest priamo v okrese Levoča. „To by malo úroveň miery nezamestnanosti znížiť na celoslovenský priemer. Na splnenie tohto cieľa boli prijaté opatrenia, ktoré vzišli odtiaľto z regiónu. Prvou akciou je zlepšovanie podmienok pre život, ďalej rozvoj regionálnej ekonomiky a inovácií a treťou je rozvoj ľudských zdrojov. Z tej celkovej sumy 34,2 milióna eur by malo byť 28 miliónov poskytnutých z Európskych štrukturálnych a investičných fondov v tomto i budúcom programovom období,“ ozrejmil Raši a dodal, že ďalších 560 miest by malo byť v regióne podporených v rámci projektov rezortu práce.

 

Podľa Rašiho je akčný plán o vybudovaní pracovných miest. Zdroj: TASR / Oliver Ondrᚹ

Sociálne podniky

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer-SD) zdôraznil, že pred piatimi rokmi bola miera nezamestnaných v okrese takmer 21 percent a dlhodobo evidovaných nezamestnaných bolo 2100. „Na konci minulého roka sme evidovali 8,5-percentnú nezamestnanosť a 726 dlhodobo nezamestnaných. Tieto čísla sú veľmi veľavravné, tento okres však má svoje špecifiká a treba povedať, že z 1654 evidovaných na úradoch práce je takmer 700 ľudí so základným alebo s neukončeným základným vzdelaním, drvivá väčšina sú Rómovia. Som preto veľmi rád, že akčný plán ráta s vybudovaním aj piatich nových sociálnych podnikov, pretože sociálna ekonomika je dobré riešenie pre zamestnávanie relatívne nevzdelaných ľudí, ktorí o prácu majú záujem. Aby v priebehu tých dvoch rokov, keď dotujeme sociálne podniky, sa štandardne vedeli pripraviť pre trh práce a potom pôsobiť v klasických komerčných podnikoch,“ vysvetľuje Richter. Vláda v tejto súvislosti schválila dotáciu vo výške 40.000 eur na vytvorenie tréningového centra tvorby sociálnych podnikov pre širšie okolie v obci Spišský Hrhov, ktorá je akýmsi lídrom pre ostatné samosprávy na Slovensku pre prácu s rómskou komunitou.

Richter očakáva, že viacerí z tých, ktorí sa nedokážu uplatniť na bežnom trhu práce, nájdu priestor vo verejnom zamestnaní. Tam je pre znevýhodnené okresy uplatnený projekt vo výške 50 miliónov eur a minimálne dva milióny eur budú vyčlenené pre Levočský okres.

„Spadli sme síce ako okres do menej rozvinutých regiónov, ale práve toto výjazdové zasadnutie a schválenie akčného plánu je prvou vzpruhou, aby sme sa odrazili od pomyselného dna a spoločne s ostatnými vytvárali podmienky, aby vytvorenie tých 515 pracovných miest bolo reálne. Ten základný balík peňazí od vlády nie je všetko, budeme sa musieť uchádzať o európske fondy a predkladať také projekty, ktoré by napĺňali víziu akčného plánu,“ uzavrel primátor Levoče Miroslav Vilkovský.

 

Galéria
Zdroj: TASR / Oliver Ondráš
Zdroj: TASR / Oliver Ondráš
Vláda dnes rokovala o situácii v okrese Levoča. Zdroj: TASR / Oliver Ondrᚹ
navigate_before
navigate_next