Politika Koronavírus Domáce Top

Vláda predstavila prvé opatrenia na pomoc ekonomike. Náklady budú obrovské

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Štát bude preplácať povinne zatvoreným prevádzkam štyri pätiny mzdy zamestnancov a peniaze pošle aj firmám a živnostníkom, ktorých tržby v čase pandémie výraznejšie klesli. Zároveň poskytne bankové záruky za úvery pre firmy, predĺži karanténnu OČR do konca karanténnych opatrení a odloží platby odvodov a preddavkov na daň z príjmov pri poklese tržieb. Zároveň umožní započítanie doteraz neuplatnenej straty. Informovali i tom predstavitelia vládnej koalície na nedeľnej tlačovej konferencii s tým, že parlament má o tejto pomoci rokovať budúci týždeň.

 

Vládne opatrenia na minimalizáciu ekonomických dopadov pandémie s názvom Prvá pomoc zamestnancom, firmám a SZČO počítajú s preplatením 80 % hrubého platu zamestnanca vo firmách, ktorých prevádzky boli, alebo sú povinne uzavreté. Súčasťou preplatenej sumy budú aj dane a odvody. Štát zároveň poskytne príspevky firmám na plat zamestnanca, alebo živnostníkom, ktorí síce pokračujú v činnosti, ich tržby však výrazne v čase pandémie klesli. Pri poklese tržieb o viac ako 20 % bude tento príspevok 180 eur, pri poklese viac ako 40 % to bude 300 eur, pri viac ako 60 % pôjde o sumu 420 eur a pri poklese viac ako 80 % to bude čiastka 540 eur. Tieto opatrenia však budú mať aj svoje limity. Napríklad maximálnu výšku príspevku na mzdu, či napríklad celkový limit príspevku pri poklese tržieb na jeden subjekt.

Pre firmy, ktorých tržby v apríli klesnú o viac ako 40 %, prípadne v marci boli nižšie o viac ako 20 %, zase vláda otvára možnosť odkladu platby odvodov za zamestnávateľa a taktiež odklad preddavkov dane z príjmu. Súčasťou opatrení je aj možnosť započítania si doteraz nezapočítanej straty od roku 2014 vrátane. V rámci opatrení je už aj skôr komunikované predĺženie karanténnej OČR vo výške 55 % hrubej mzdy pre rodičov, ktorí museli zostať doma s deťmi kvôli zatvoreným školám, až do doby ukončenia karanténnych opatrení.

Zdroj: FB OĽaNO

Podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka ide o hlavnú časť pomoci slovenskému hospodárstvu. V nasledujúcich dňoch by totiž mali prísť ďalšie desiatky menších opatrení, ktoré majú za cieľ zjednodušiť život podnikateľov a zmierniť dopad pandémie na ich podnikanie. Predstavených sedem základných opatrení je však podľa neho podstatný krok, ktorý bolo potrebné urobiť a je to zároveň aj jasný signál zamestnávateľom. “Chcel by som ich poprosiť, aby veľmi dobre zvážili každú jednu výpoveď, bolo by to veľmi nešťastné,” dodal. Ako doplnil premiér Igor Matovič, pomoc sa určite nebude vzťahovať na zamestnancov vo výpovednej dobe. Podmienkou teda bude zachovanie pracovného miesta.

Minister financií Eduard Heger zároveň tvrdí, že tieto opatrenia vyjdú Slovensko miliardy eur. “Táto pomoc je naozaj masívna, svojim objemom sa zapíše do histórie Slovenska. Rozsah tejto pomoci bude pri priamej pomoci vo výške 1 miliardy eur mesačne a v bankových zárukách vo výške pol miliardy eur mesačne,” tvrdí. Slovensko si bude musieť na ne požičať. Predchádzajúca vláda totiž podľa Hegera nechala “prázdnu špajzu”.