
BRATISLAVA – Utratili zaň státisíce eur, no napriek tomu sa naň nedá stopercentne spoľahnúť. Reč je o štátnom registri, ktorý má zhromžďovať informácie o uvalených exekúciách na ojazdené motorové vozidlá. Jeho používanie však v sebe skrýva niekoľko háčikov, ktoré pri prepise auta na nového majiteľa dokážu narobiť poriadne problémy. Odborníci preto varujú vodičov a upozorňujú na chyby celého systému.
Natrafiť pri kúpe ojazdeného auta na exekúciu, ktorá je naň uvalená, nie je v dnešnej dobe žiadny problém. Je to totiž jeden z najčastejších podvodov páchaných na jazdenkách. „Treba si uvedomiť, že exekúcia sa nevzťahuje priamo na vozidlo, ale na majiteľa. Ak má majiteľ exekúciu, všetky jeho vozidlá sú na dopravnom inšpektoráte blokované a nedajú sa prepísať na nového majiteľa,“ vysvetľuje predseda Asociácie overovateľov vozidiel (AOV) Jozef Knopp.
Dostať sa k pravdivým informáciám o ponúkaných autách na trhu sa dá hneď niekoľkými spôsobmi. Jednou z možností je aj Register poverení na vykonanie exekúcie, do ktorého štát investoval približne 200-tisíc eur bez DPH. Rezort spravodlivosti ho dal zriadiť už v roku 2017, ako projekt rozvoja elektronických služieb súdnictva. Portál však má svoje chyby a v konečnom dôsledku doplácajú na ne nevinní vodiči.

Auto, na ktoré je uvalená exekúcia, nie je možné prepísať na nového majiteľa. Zdroj: TASR / AP
Háčikov je viac
Overiť si, či vozidlo, ktoré chcete kúpiť, nie je v exekúcii, sa dá cez štátny register bezplatne. Vodiči sa však cítia byť podvedení. Objavujú sa prípady, keď aj po preverení údajov, nie je možné nové auto prepísať. Zapríčinené to môže byť aj tým, že register neobsahuje exekúcie vedené pred aprílom 2017 a ani exekúcie vydané sociálnou poisťovňou. Na tieto skutočnosti upozorňuje aj webová stránka registra. Informácie však nájdete skryté pod ikonou Pomocník, ktorú väčšina návštevníkov prehliadne. „Ľudí to mätie, pretože napriek tomu, že sa informovali a vložili energiu do prevencie, na čo aj my v AOV apelujeme, ostávajú nemilo prekvapení,“ upozorňuje predseda Asocácie overovateľov vozidiel. S otázkou, či ministerstvo spravodlivosti neplánuje informáciu o vedení exekúcií len od určitého dátumu pre užívateľov na stránke zvýrazniť, sme sa obrátili na kompetentných. ,,Ďakujeme za podnet, zvýraznenie tejto informácie radi zvážime a zapracujeme,” reagoval pre Glob.sk rezort spravodlivosti.

Zásadné informácie sa skrývajú pod ikonou Pomocník. Zdroj: Register poverení na vykonanie exekúcie
Funkčný, ale spoplatnený
Už jeden funkčný register na overovanie blokácií na Slovensku existuje. Odborníci na overovanie vozidiel sú s ním spokojní, avšak pre užívateľov je spoplatnený. Od roku 2015 majú exekútori povinnosť zapisovať do Centrálneho registra exekúcií každú novú exekúciu a aktualizovať jej stav. „Napriek poplatkom sa register využíva. Používame ho aj my v AOV, najmä pre jeho spoľahlivosť,“ tvrdí Knopp.

Odborníci na ojazdené autá preferujú pri svojej práci skôr spoplatnený register. Zdroj: pixabay.com
Neodporúča ho ani samotný zriaďovateľ
O nedokonalostiach bezplatného štátneho Registra poverení na vykonanie exekúcie zriaďovateľ, ktorým je rezort spravodlivosti, vie. Motoristov však navádza na overovanie si údajov o vozidlách prostredníctvom staršieho, spoplatneného registra. ,,Staršie exekúcie do 1.4.2017 sú dostupné na stránke https://obcan.justice.sk/vstup/exekucie, kde sa dotknutá osoba dostane pomocou EID. Staršie exekúcie sú aj na stránkach Slovenskej komory exekútorov v tzv. Centrálnom registri exekúcií,” uviedlo ministerstvo spravodlivosti pre Glob.sk.
Mohlo by vás zaujímať:
- Návrhy z vlastných radov ich môžu pochovať. Majitelia autoškôl sa búria proti pripravovaným zmenám
- ROZHOVOR s odborníkom na jazdenky: Zakročiť proti podvodníkom, je ako zakročiť proti dílerovi. Zničíte jedného, príde ďalší
- Podvodníci s autami neobchádzajú ani malé mestá. Pozrite sa, ako zavádzajú priekupnícke spoločnosti