Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Vodiči, SPOZORNITE! TOTO má polícia ZAKÁZANÉ: Kedy vás môžu ZASTAVIŤ a PREHĽADAŤ auto? Vieme, kedy sú vaše práva PORUŠOVANÉ

Ilustračné foto. Zdroj: Pixabay, TASR/Roman Hanc

BRATISLAVA – Zastavili vás policajti a skontrolovali doklady, dali fúkať, či dokonca urobili prehliadku auta? Ak policajt v službe zastaví vozidlo bezdôvodne, postupuje v rozpore so zákonom. Kedy je teda cestná kontrola a prehliadka auta oprávnená a kedy muži zákona porušujú vaše práva?

Sme právny štát. Preto zatiaľ, čo občan môže robiť všetko, čo mu zákon nezakazuje, naopak, štátne inštitúcie môžu konať len presne to, čo im zákon dovoľuje. Staré-známe pravidlo však v realite neraz pokrivkáva.

“Námatková” kontrola? Policajt musí mať zákonný dôvod

Nejeden vodič má skúsenosť s tzv. náhodou kontrolou, ktorá sa razom zmení na kontrolu dokladov, reflexnej vesty či obsahu lekárničky, s cieľom nájsť čokoľvek, za čo by mu mohli uložiť pokutu.

“V demokratickom štáte polícia nemôže svojvoľne zastavovať vozidlá, pretože má zákonom stanované kompetencie a v žiadnom prípade nemôže konať neopodstatnene alebo kvôli prevencii,” vysvetľuje právnik Michal Cimmermann.

Dodáva, že v opačnom prípade by šlo o zásah do ústavou garantovaných práv (osobná sloboda jednotlivca, právna ochrana pred neoprávneným zásahom do súkromného života a sloboda pohybu).

Za akých okolností teda polícia môže zastaviť vozidlo? Právnik vymenúva, že policajná hliadka môže zastaviť motorové vozidlo, ak má vopred informácie, že posádka vozidla, ktoré zastavili:

  • porušila predpisy o plynulosti a bezpečnosti cestnej premávky,
  •  pácha trestný čin alebo spáchala trestný čin,
  • dopustila alebo dopúšťa sa priestupku,
  • alebo ak bola nariadená preventívna kontrola motorových vozidiel v rámci vyhlásenej akcie na to zameranej.

Ak riešia červenú na semafore, kontrolovať čokoľvek iné je zakázané

Advokát JUDr. Marcel Ružarovský v tejto súvislosti poukazuje na viaceré rozhodnutia Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, z ktorých vyplýva, že “polícia nemôže svojvoľne zastavovať vozidlá či peších občanov”. Zároveň platí, že ak sa vodič dopustí priestupku z jedného dôvodu, napríklad prejde na červenú, policajt nemôže vykonať ďalšiu odlišnú kontrolu, a to preto, lebo takáto kontrola sa dá považovať za náhodnú, námatkovú a nepodloženú o konkrétne podozrenie z porušenia zákona.

Kedy môžu vykonať prehliadku vozidla?

Aj prehliadka vozidla má svoje jasné pravidlá. Zákon o Policajnom zbore pozná tri dôvody, kedy to môžu policajti urobiť:

  • keď je podozrenie, že používaním dopravného prostriedku bol spáchaný trestný čin,
  • alebo pri pátraní po hľadanej alebo nezvestnej osobe, zbraniach, strelive, výbušninách, omamných látkach a pod.,
  • alebo súvisiacich s trestnou činnosťou alebo pri odhaľovaní neoprávneného prechodu štátnej hranice alebo neoprávneného pobytu.

Policajt za týchto okolností môže zastaviť vozidlo a vykonať jeho prehliadku, ale, ako pripomína Ružarovský, nie samovoľne.

Ilustračné foto. Zdroj: FB/Polícia SR

Musí vám povedať, čo hľadá

V situácii, v ktorej má policajt legitímny dôvod na vykonanie prehliadky vozidla, môže len vizuálne prekontrolovať vnútrajšok vozidla. Policajt nesmie otvárať a prehliadať odkladacie priestory a batožinu, ktorá sa v ňom nachádza, pričom je zakázané, aby realizoval zdĺhavú kontrolu vozidla spojenú s rozmontovaním jeho súčastí.

Policajt, ako upozorňuje Pravda, musí vedieť identifikovať vec či subjekt, o ktorej má dôvodné podozrenie, že sa nachádza v aute. Vodič má právo žiadať od policajta, aby ju identifikoval, ak by to neurobil sám.

“V prípade, že policajti zastavia vozidlo nezákonne, spôsobuje to procesnú nepoužiteľnosť všetkých dôkazov, ktoré sa zistili v súvislosti s týmto zákrokom,” zdôrazňuje na záver právnik Cimmermann.


VODIČI, NEPREHLIADNITE Pokutu hneď NEPLAŤTE! TOTO vám musia POLICAJTI DOKÁZAŤ! Len ich tvrdenie NESTAČÍ: Vieme, ako postupovať