Politika Domáce Top

Výhrady k Dankovmu návrhu rokovacieho poriadku, vraj zdržuje

BRATISLAVA – Tretí deň deviatej schôdze Národnej rady SR včera poslanci ukončili diskusiou o návrhu zákona o rokovacom poriadku. Opozícia má k návrhu výhrady, preto bude rozprava pokračovať aj v piatok.

Poslanec z SaS Ľubomír Galko žiadal, aby bol v sále počas diskusie prítomný aj predseda parlamentu Andrej Danko (SNS), ktorý prišiel s návrhom.

Žiadal prítomnosť Danka

Poslanec Galko niekoľkokrát počas rokovania žiadal, aby poslanci diskutovali o rokovacom poriadku iba za prítomnosti Danka. Nebol spokojný s tým, že väčšinu schôdze Danko nebol prítomný.

„Kde je pán Danko? Ja to pokladám za aroganciu najhrubšieho zrna. On je na nejakej plánovanej konferencii, o ktorej vedel, že sa na nej bude musieť zúčastniť. To neprekryjete nejakým familiárnym vystúpením, on tu mal sedieť, on to tu mal uvádzať a on to tu mal obhajovať,“ povedal Galko.

Kritika aj zo strany OĽaNO

Poslankyňa Erika Jurínová z OĽaNO povedala, že zmeny za predchádzajúcej jednofarebnej vlády Smeru prebiehali demokratickejšie, ako je to dnes.

„Mali to veľmi jednoduché, mohli si urobiť čokoľvek chceli. Aj napriek tomu sa aspoň naoko snažili o to, aby tie procesy vyzerali naozaj demokraticky a že ide o zodpovedný prístup k tvorbe legislatívy,“ povedala s tým, že je nespokojná, že nebola vytvorená žiadna pracovná skupina, ktorá by vytvorila kvalitný rokovací poriadok.

Sme rodina a Most-Híd majú výhrady

Hnutie Borisa Kollára Sme rodina má výhrady k zákazu používania mobilných telefónov. Poslanec Peter Pčolinský preto zdôraznil, že mobil bude používať aj v prípade, ak by zákaz používania mobilov bol súčasťou nového zákona.

Aj vládny Most-Híd predloží k novele rokovacieho poriadku viacero pozmeňujúcich návrhov. Ako povedal Gábor Gál, Most-Híd bude navrhovať, aby sa poslanec mohol prihlásiť do rozpravy nielen písomne, ale aj ústne.

Podpredsedovia NR SR by mali mať podľa neho rovnako obmedzený čas ako ostatní poslanci. Máme problém s návrhom prerušiť schôdzu, ak niekto bude v sále vystrájať,“ uviedol Gál.