Regióny Bratislava

Koľko ľudí na Slovensku má súčasný pobyt nahlásený v chatrči?

chata
Ilustračné. Foto: unsplash.com/Michele Tardivo

BRATISLAVA – Vyše 37 000 ľudí na Slovensku má súčasný pobyt nahlásený v nekonvenčnom obydlí typu chatrč. Bývanie v chatrčiach je koncentrované najmä na východe. Vyplýva to z Národnej analytickej správy Štatistického úradu (ŠÚ) SR, ktorá vychádza z údajov Sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021. “Počas SODB 2021 sa zisťovali dva druhy pobytu: trvalý pobyt a súčasný pobyt. Práve v rámci súčasného pobytu obyvateľov je možné určiť reálnu obývanosť obydlí.

 

Okrem konvenčných obydlí sú obývané aj tzv. nekonvenčné obydlia,” priblížila hovorkyňa sčítania Jasmína Stauder. Radí sa medzi ne neskolaudovaný rodinný dom, rekreačný objekt, chatrč, mobilný objekt a nezistený typ nekonvenčného obydlia. Celkovo bolo sčítaných 14 710 nekonvenčných obydlí. V 13 709 z nich žilo 94 844 obyvateľov, ktorí na tomto type obydlia deklarovali súčasný pobyt. Najpočetnejším obývaným typom nekonvenčného obydlia boli chatrče, ktoré tvorili 36,4 percenta. Celkovo v nich má súčasný pobyt 37 276 obyvateľov.

Bývanie v chatrčiach je koncentrované najmä na východnom Slovensku. Najväčší počet bol v Prešovskom kraji (2325), nasleduje Košický (2259) a Banskobystrický (418) kraj. Z hľadiska okresov je koncentrácia bývania v chatrči najvyššia v okrese Sabinov (15,1 percenta), nasleduje okres Košice-okolie (14,4 percenta) a okres Trebišov (10,7 percenta). Väčšina chatrčí má nižšiu vybavenosť. Takmer 90 percent z nich bolo bez kúpeľne, vyše 88 percent bez splachovacieho záchoda. Pokiaľ ide o zásobovanie vodou, vyše 73 percent chatrčí nemalo žiadny prístup k vodovodu.

Na vykurovanie využívala väčšina chatrčí (85,4 percenta) samostatné vykurovacie telesá, ako sú pece, kachle alebo krby. Iba 3,3 percenta nemalo žiadne vykurovanie. V chatrčiach prevládajú obyvatelia slovenskej (60,9 percenta) a rómskej (25,1 percenta) národnosti. Z údajov vyplýva, že v nich žijú najmä jednotlivci (30,1 percenta). Úplné rodinné domácnosti tvorili 26,9 percenta, neúplné predstavovali 25,1 percenta. “V chatrčiach žijú hlavne deti, nad 20 rokov prevládajú muži, nad 65 rokov ženy,” dodala Stauder.