Domáce Politika Kauzy Top

Za Gašpara zle, za Lučanského ešte horšie. Politici dnes kritizujú políciu za to, čo kedysi od nej žiadali

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Polícia je neustále pod paľbou kritiky. Ešte za vedenia bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara boli muži zákona kritizovaní za to, že nekonali voči “našim ľuďom”. Dnes, naopak, nemali problém obviniť bývalých najvyšších ústavných činiteľov. Kritika však nezmizla. Muži zákona si počas posledných dní vypočuli, že pomáhajú pri “pomste” aj to, že sú “reklamnou agentúrou politikov”. 

 

Po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej v uliciach tisíce ľudí volali po výmene policajného prezidenta Tibora Gašpara a po očiste policajného zboru. Politici i odborníci opakovane tvrdili, že polícia často neplní svoju úlohu. Naopak, že pomáha “našim ľuďom”. Svedčilo o tom hneď niekoľko káuz. Okrem iného napríklad prípad z roku 2012, kedy polícia zastavila dnes odsúdeného podnikateľa Ladislava Bašternáka. Ten na svojom luxusnom Bugatti Veyron predbiehal cez plnú čiaru. Bašternák podľa príslušníkov zavolal neznámej osobe a následne policajtom volal ich nadriadený. “Je to náš človek,” ozvalo sa vraj v telefóne jedného z členov hliadky 10 minút po Bašternákovom zastavení. Slovné spojenie “naši ľudia” sa nezmazateľne vpísalo do histórie. Na Bašternákove opletačky s DPH novinári aj politici upozorňovali roky, dnes za svoj skutok pyká vo väznici v Dubnici nad Váhom.

“Gašparovi ľudia” zaváhali v množstve citlivých prípadov. Novinári i politici vyčítali exprezidentovi policajného zboru, že dával ruky preč od politicky citlivých prípadov. Výnimkou bol len nástenkový tender, ktorý však polícia uzavrela až po dlhých siedmich rokoch. Vyšetrovatelia Úradu boja proti korupcii, ktorý vtedy Gašpar viedol, obvinili Mariána Janušeka a Igora Štefanova (obaja ministeri za SNS). Dnes si svoj trest odpykávajú vo väzení. Šéf SNS Ján Slota však zostal nedotknutý. Očividne pritom disponoval majetkom väčším, ako boli jeho oficiálne príjmy.

Položil ho Kuciak

Úplne bez riešenia zostala aj kauza emisie, tunelovanie Vojenskej spravodajskej služby a dokonca aj Gorila, ktorú mal mať Gašpar na stole už v roku 2009. Úplného dna sa však exšéf polície dotkol až po vražde novinára a jeho priateľky. Nielenže po jeho odstúpení volala ulica, navyše vyšiel aj prieskum, ktorý nastavil polícii zrkadlo. Dôvera v ochrancov zákona vtedy klesla na desaťročné minimum. Z údajov Eurobarometra z marca 2018 vyplýva, že 55% Slovákov nedôverovalo polícii.

Gašpara “nedal dole” bývalý minister vnútra Robert Kaliňák, ani jeho nasledovník Tomáš Drucker. Na odchode sa s ním dohodol až Peter Pellegrini, ktorý dočasne viedol rezort po Druckerovom odchode.

Zdroj: SITA / Diana Černáková

Na čelo policajného zboru sa najskôr dočasne a neskôr natrvalo postavil Milan Lučanský. Policajt, známy najmä vďaka úpešnému vyšetrovaniu mafiánskych vrážd, pri svojom nástupe sľuboval najmä zvýšenie dôveryhodnosti policajného zboru. Januárový prieskum ukázal, že Slovensko si skutočne polepšilo a to o celých 7%.

Naď, Daňo, Fico aj Kiska

Na svojej pozícii je Lučanský už viac ako rok a pol. Počas tejto doby sa podarilo polícii úspešne vyšetriť vraždu Jána Kuciaka a jeho priateľky, ale aj vzniesť niekoľko zaujímavých obvinení. Najmä v posledných týždňoch sa však ukazuje, že politici nie sú spokojní ani v čase, kedy ochrancovia zákona nemajú problém obviniť bývalých ústavných činiteľov.

Prvým obvineným sa stal Jaroslav Naď. Polícia Naďa obvinila v novembri pre ohrozovanie utajovanej skutočnosti. Trestného činu ohrozovania utajovanej skutočnosti sa mal dopustiť pýtaním sa niekoho z „bezpečnostného prostredia“ otázku súvisiacu s kauzou bývalého dôstojníka ruskej rozviedky GRU Sergeja Skripaľa. Odpoveď nedostal. Svoje obvinenie považoval za absurdné a nepodložené. Neskôr polícia obvinenie stiahla a to kvôli zmene výpovede hlavného svedka. Medzičasom sa Naďa zastal nielen jeho stranícky šéf Igor Matovič, ale aj iní členovia opozície. Napríklad Ondrej Dostál zo SaS podal trestné ouznámenie sám na seba, podľa neho tak poukázal na absurdnosť Naďovho prípadu. Naopak, niektorí koaliční poslanci sa z obvinenia voči Naďovi viditeľne tešili.

Začiatkom decembra obvinila polícia kontroverzného novinára a bývalého kandidáta na prezidenta Martina Daňa. Novinári už počas kampane upozorňovali na jeho veľké dlhy voči štátu. Začiatkom mesiaca polícia obvinila Daňa z daňového podvodu, podľa obvineného ide o “účelovosť”. 

Zdroj: SITA / Marko Erd

Najväčším prekvapením bolo však obvinenie expremiéra Roberta Fica. Toho polícia obvinila z hanobenia národa, rasy a presvedčenia, podnecovania k nenávisti a schvaľovania trestného činu pre jeho obhajovanie výrokov odsúdeného bývalého poslanca ĽSNS Milana Mazureka. V jeho prípade sa politici rozhodne nezhodli. Kým  poslanecký klub strany Smer sa za svojho predsedu postavil s tým, že polícia má stíhať aj ich, premiér v nedeľnej relácií Na telo povedal, že polícia má jeho dôveru. Opozícia reagovala rôzne – podľa Igora Matoviča si chce Fico takto získať Kotlebových voličov, Boris Kollár nepovažuje za dobrý samotný zákon a Juraj Šeliga označil konanie expremiéra za nedôstojné. Alojz Hlina neskôr vyjadril obavu, že NAKA slúži ako “reklamná agentúra politikov”.

O deň nato však tak kritickí neboli. Polícia totiž obvinila bývalého prezidenta Andreja Kisku. Exprezident tvrdí, že ide o pomstu Roberta Fica. Obvinenie prišlo kvôli podozreniu z daňového podvodu v júni a novembri 2013 a v apríli 2014. Tu sa karta obrátila a tí, čo deň predtým políciu kritizovali, zrazu jej konanie schvaľovali. Za Kisku sa postavila jeho strana a kriticky sa voči nemu nevyhranila ani väčšina opozície. Výnimkou je Igor Matovič.

Lučanský kritikou nešetril

Ukazuje sa, že polícii nielenže nedôverujú bežní ľudia, ale ani politici. Tí totiž poväčšine neobhajovali či nekritizovali samotné skutky politikov, ale prácu polície. Práve ich vyjadrenia totiž môžu mať veľký vplyv na obyčajných ľudí a ich vnímanie policajného zboru. Viacerí totiž počas posledných týždňov naznačili, či dokonca priamo povedali, že polícia nekoná na základe faktov, ale na základe politickej objednávky.

Voči situácii sa ohradil už aj najvyšší policajný šéf. “Posledné dni je polícia pod tlakom nielen vyhlásení poslancov strany Smer, ale aj opozičných politikov a neparlamentných strán. Jeden deň obviníme jedného politika, jeho tábor na nás útočí, druhý tábor sa teší. Druhý deň obviníme iného politika, jeho tábor na nás útočí, druhý tábor sa teší,” vyjadril sa Lučanský prostredníctvom sociálnej siete polície.

Zdroj: TASR / Pavol Zachar

Zároveň naznačil, že nešlo o posledné obvinenie polície na najvyšších miestach. “Môžem už naozaj dôrazne požiadať všetkých politikov, aby nás nechali pracovať, aby som vôbec nemusel pripravovať takéto vyhlásenia? Podľa policajných vyšetrovateľov a dozorových prokurátorov sa skutky stali a som presvedčený, že nás ešte čaká veľmi zaujímavé predvianočné obdobie,” uzavrel.

Odvtedy je ticho. Obvinenia voči Ficovi a Kiskovi pomaly doznievajú a nové zatiaľ nepribudli. Je otázne, či si politici vezmú slová policajného šéfa k srdcu alebo budú pokračovať tak, ako doteraz. Výsledok ukáže až čas.

 

Mohlo by vás zaujímať: