Domáce Top

Čurillu z finančnej správy v kauze Bašternák nevypočujú

BRATISLAVA – Parlamentný výbor pre financie a rozpočet nevypočuje zamestnanca finančnej správy Ondreja Čurillu ku kauze vratiek podnikateľa Ladislava Bašternáka. Výbor dnes totiž neschválil program navrhnutý opozičnými poslancami.

“Nie sme oprávnení pána Čurillu vypočúvať, ako to bolo uvedené v návrhu, nie sme vypočúvací orgán ani vyšetrovateľ, preto je to v rozpore s ústavou a rokovacím poriadkom,” vyhlásil pre médiá predseda výboru Ladislav Kamenický (Smer-SD). Rokovací poriadok podľa neho pripúšťa len pozvanie vedúcich predstaviteľov štátnych orgánov.

“Dvadsiateho druhého júna budeme mať poslanecký prieskum na finančnej správe, chceme sa ako poslanci pýtať a dozvedieť sa čo najviac o tejto kauze,” povedal Kamenický s tým, že Čurilla by v prípade pozvania na výbor musel byť zbavený mlčanlivosti. Podľa Kamenického je tiež nepochopiteľné, že poslanci Jozef Rajtár (SaS) a Igor Matovič (OĽaNO-NOVA), ktorí program výboru navrhli, sa na ňom dnes nezúčastnili.

Podľa poslanca Gábora Grendela (OĽaNO-NOVA) je protiústavnosť vypočutia Čurillu absolútna výhovorka. Otázka, prečo nebola sťažnosť proti zastaveniu trestného stíhania v prípade vratiek DPH, už bola prezidentovi finančnej správy Františkovi Imreczemu podľa neho položená, preto nevidí dôvod spoliehať sa na poslanecký prieskum. “On tu už raz s nami sedel do noci niekoľko hodín a neodpovedal na to,” povedal.

Opozícia navrhovala vypočutie zamestnanca finančnej správy a bývalého zástupcu Kriminálneho úradu finančnej správy SR Ondreja Čurillu. Vysvetliť mal, prečo finančná správa neodoslala vyšetrovateľom sťažnosť proti zastaveniu trestného stíhania v kauze vratiek DPH firmy spájanej s podnikateľom Ladislavom Bašternákom.