Regióny Žilina Top

Zásah POLÍCIE u LEKÁRA! Zúfalí PACIENTI a HYSTÉRIA: Keď TOTO oznámili, museli volať mužov zákona

Ilustračné foto. Zdroj: TASR

KYSUCKÉ NOVÉ MESTO – Slovensko trápi nedostatok lekárov, na termín na vyšetrenie preto pacienti čakajú aj dlhé mesiace. Na Kysuciach to dospelo až k tomu, že keď príchod ohlásila nová očná lekárka, ešte ani nezačala ordinovať a pre nával ľudí musela zasahovať polícia.

V polovici decembra zatvorili na Dolných Kysuciach jedinú očnú ambulanciu. Pacienti sa preto obávali, že si nového odborníka nenájdu. A tak správa o tom, že v januári prichádza do Kysuckého Nového Mesta očná lekárka Mária Šnegoňová, vyvolalo priam hystériu. Personál ambulancie nápor nemal šancu zvládnuť.

Vyzváňajúce telefóny nestíhali dvíhať, ďalší pacienti zahltili e-mailovú schránku, a vo švíkoch praskala aj čakáreň. “Bola to des a hrôza,” opísala pacientka Lenka.  “Smutné, čo sa tam dialo,” dodala ďalšia pacientka.

Presedieť alebo prestáť museli pacienti aj niekoľko hodín, kým sa na vyšetrenie objednali. Nervozitu niektorých si odniesla zdravotná sestra, dokonca aj pacienti. Situáciu musela upokojovať aj polícia, približuje portál My Kysuce. “Bol som tu už v utorok, keď sa spustilo zapisovanie, no rad siahal až pred zdravotné stredisko. Ľudia boli nervózni, upokojovať ich museli policajti. Všetci sa boja, že sa do zoznamu pacientov nedostanú. Tak som radšej išiel domov, nemalo význam čakať,” povedal Miroslav čakajúci na registráciu.

Štyri rady, ordinovali až do noci

Dobrú správu o príchode novej očiarky uverejnil na sociálnej sieti primátor Kysuckého Nového Mesta Marián Mihalda. Netušil, akú silnú reakciu to vyvolá. “Keď som prišla, tak som sa cez toľkých ľudí nemohla dostať do svojej ambulancie. Od dverí až na prízemie boli štyri rady. Ľudí boli naozaj stovky. Posledného pacienta sme so sestričkou vybavili o ôsmej večer a odchádzali sme o desiatej. Bolo to veľmi náročné,” opísala pre portál lekárka začiatky v novej praxi.

Mnoho pacientov ambulanciu navštevuje len preto, aby dostali predpis na okuliare. Alternatívou sú síce očné optiky, avšak niektoré poisťovne pri zľave na okuliarový rám vyžadujú lekársky predpis.

Katastrofa už je tu, upozorňuje prezident lekárov

Na to, že stav zdravotníctva sa každým rokom zhoršuje, najnovšie upozornila Asociácia súkromných lekárov (ASL). Podotýka, že v sektore chýbajú koncepčné a odborné riešenia. Najväčšie výzvy, ktorým zdravotníctvo čelí, sú podľa jej prezidenta nedostatok zdrojov, ako aj nedostatok personálu a jeho udržanie. “Kritická situácia je v nedostatku sestier, ale aj lekárov vo viacerých odbornostiach. Ambulancie špecialistov sú z tohto pohľadu časovanou bombou, pretože nám stále chýbajú údaje. Takže vieme, že katastrofa je už tu, len ju zatiaľ nevieme kvantifikovať,” vysvetlil Marián Šóth, prezident ASL.