Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

POZOR na takéto podvodné stránky! Môžete prísť úplne o VŠETKO: Varujú už aj BANKY

pozor, peniaze, banka
Ilustračná foto. ZDROJ: Pixabay

SLOVENSKO – Podvody sa na nás valia z každej strany. Hackeri a podvodníci to skúšajú rôznymi spôsobmi, či už pri nakupovaní cez internet, alebo priamo prostredníctvom bánk. Práve banky sa snažia varovať svojich klientov, aby neklikali na nič podozrivé, aby náhodou neprišli o svoje údaje či peniaze.

“Vážení klienti, týmto Vás upozorňujeme, aby ste na prístup do svojho elektronického bankovníctva využívali výhradne iba oficiálnu stránku csob.sk. V uplynulých dňoch evidujeme falošné webové stránky, ktoré zneužili logo ČSOB a snažia sa tak od koncových používateľov vylákať citlivé údaje či prístupy do elektronického bankovníctva (IPPID / PIN),” upozorňuje ČSOB banka. Cieľom týchto podvodníkov je vzbudiť dojem, že ide o oficiálnu stránku ČSOB a zneužiť vami zadané údaje, preto zvýšte opatrnosť.


MIMORIADNE TIETO balíky od kuriéra určite NEPREBERTE! Slovenskom sa šíri veľký PODVOD, takto prídete o PENIAZE


Na tento typ podvodu dávnejšie upozornila aj Poštová banka. Podvodníci v súčasnosti dokážu sfalšovať stránky tak, aby na prvý pohľad vyzerali ako dôveryhodné. Cieľom je najmä internetové bankovníctvo, do ktorého sa musíte prihlásiť, a teda zadať svoje prihlasovacie údaje. Ak tak urobíte, podvodníci tieto údaje získajú a vy môžete prísť doslova o všetko.

Ak sa chcete prihlásiť do internet bankingu, vždy používajte oficiálnu stránku banky a neklikajte na odkazy, ktoré vám prídu do e-mailu alebo SMS správy. Taktiež by ste sa nemali prihlasovať do verejnej Wi-Fi a všímajte si aj to, či je stránka zabezpečená. To znamená, že webová adresa musí začínať https:// a je tam aj symbol visiaceho zámku.

banka
Zdroj: Poštová banka

Banka od vás nikdy nebude vyžadovať, aby ste niekam zadávali číslo svojej karty spolu s dátumom jej platnosti a trojmiestnym bezpečnostným kódom. Ak tieto údaje niekde zadáte, podvodníci získajú prístup k vašej platobnej karte.

Pozor aj na QR kódy

UniCredit Bank nedávno informovala aj o novom type podvodu, ktorým je quishing. Ak zvyknete používať a skenovať QR kódy, mali by ste spozornieť. Ľudia si zväčša myslia, že QR kódy sú neškodné a len poskytujú ľahší prístup k informáciám. Ich skutočný zámer ale môže byť aj iný a nebezpečný.

“Ľudia začínajú skenovať tieto kódy bez toho, aby premýšľali o ich účele. Toho sa rozhodli využiť podvodníci, ktorí začali tieto kódy napodobňovať, aby človeka, ktorý ich naskenuje, zaviedli na falošnú stránku, ukradli mu informácie, prihlasovacie údaje k bankovníctvu alebo do jeho zariadenia nainštalovali malware,” varuje banka.