Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Zasiahne Slovensko BEŠTIA z východu? Vieme, aký bude KONIEC zimy: TOTO počasie by ste rozhodne nečakali

Ilustračná foto. Zdroj: regiony.zoznam.sk

SLOVENSKO – O pár dní sa nám končí meteorologická zima, ktorá sa určuje inak, ako tá astronomická. Mnohých ľudí preto zaujíma, či sa ešte vráti chladné a zimné počasie, pretože v poslednej dobe sme si ho veľmi neužili.

„Beštia z východu“ je označenie prudkého ochladenia, ktoré vyvoláva arktický vzduch a často ho používajú aj meteorológovia a odborníci. Ako uvádza portál tn.cz, tento jav by mal zasiahnuť Európu a čoskoro by mal vtrhnúť aj do susedného Česka. Zima by sa mohla vrátiť už v polovici marca, takže zimné kabáty by sme odkladať nemali, aj keď teraz sú teploty takmer jarné. Čaká nás rovnaký scenár aj na Slovensku?

Aké bude počasie na Slovensku?

Aj napriek tomu, že „Beštia z východu“ by mala doraziť k našim susedom, na Slovensku to zatiaľ k návratu zimy nevyzerá, práve naopak. Aj naďalej by sme si mali užívať príjemné, takmer jarné teploty. Meteorologická zima sa ukončí s posledným dňom februára, takže doslova o pár dní.

Ako informuje portál iMeteo.sk, sneženia sa už s najväčšou pravdepodobnosťou nedočkáme, jedine na vrcholoch hôr. Počas tejto zimy toho snehu ani nebolo veľa, čo pocítili aj lyžiarske strediská, ktoré bojujú s nedostatkom snehovej pokrývky. Pre mnohé ide o jednu z najhorších sezón.

V uplynulých týždňoch je na väčšine územia Slovenska skôr jarné počasie, najmä čo sa teplôt týka. A takto by to malo zostať aj do konca mesiaca. Mrznúť by nemalo ani v noci a cez deň by mala teplota vystúpiť na +5 až +13 °C. Nie je vylúčené, že sa oteplí ešte viac.

Ilustračné foto: Zzdroj: Pexels

Pripravte sa na výdatný dážď

Aj napriek tomu, že teploty budú na toto obdobie pomerne vysoké, sa počasie v najbližších dňoch pokazí. Namiesto sneženia sa ale pripravte na dážď. Dôvodom je, že naše územie bude vystavené vlhkejšiemu západnému prúdeniu. Začiatok týždňa bude skôr oblačný a zamračený a s príchodom víkendu sa budú stupňovať aj zrážky.

„Od piatka, pravdepodobne až do nasledujúceho pondelka, nás čaká mimoriadne upršané počasie, ktoré na naše územie prinesie desiatky milimetrov zrážok,“ priblížili odborníci z iMeteo.

Ak teda máte na víkend nejaké plány, radšej by ste ich mali prehodnotiť. Počasie nám tento raz priať veľmi nebude.