Koronavírus Domáce

Záujem o lyžovanie na Horehroní je nízky. V Telgárte chcú začať s testovaním

Zdroj: TASR / Roman Hanc

BREZNO – Lyžiarska sezóna na Horehroní je zatiaľ mimoriadne slabá, strediská v rekreačnej oblasti Tále i v obci Telgárt evidujú nízky záujem návštevníkov. Ako prezradili generálny riaditeľ spoločnosti Tále Ľuboš Ďurinďák a manažér Ski Telgárt Andrej Šramko, dôvodom je podľa nich povinnosť absolvovať testovanie na nový koronavírus a nedostatok testovacích kapacít v regióne. Od Silvestra by ich však mohlo posilniť odberové miesto priamo v Telgárte.

V rekreačnej oblasti Tále sa začala lyžiarska sezóna 19. decembra. „Vzhľadom na obmedzenia, ktoré platia pre lyžiarske areály, bol začiatok veľmi rozpačitý a návštevnosť sa pohybovala na úrovni  približne 20 percent v porovnaní s minulými rokmi,“ uviedol Ďurinďák s tým, že počas vianočných sviatkov sa počet lyžiarov nedostal ani na túto úroveň. Tvrdí, že súčasnou situáciou bude zrejme poznačená celá sezóna. Návštevnosť preto aj v ďalších mesiacoch odhaduje na úrovni jednej pätiny počtu lyžiarov spred minulých rokov.

„V spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región Horehronie a Nemocnicou s poliklinikou v Brezne sme zriadili mobilné odberové miesto v obci Bystrá, ktoré počas vianočných sviatkov bolo jediné v prevádzke a nemohlo pokryť všetkých záujemcov o test. Tým pádom boli mnohí vylúčení z možností ísť sa lyžovať,“ vysvetlil Ďurinďák.

V obci Telgárt tohtoročnú lyžovačku odštartovali až 26. decembra, počet návštevníkov sa v porovnaní s minulými rokmi pohyboval približne na jednej tretine. „Nie je ešte toľko snehu, nemáme otvorené všetky zjazdovky. Zdá sa ale, že ľudia sa aj boja a navyše bol problém zohnať negatívny test,“ poznamenal Šramko. O zriadenie odberového miesta na antigénové testovanie sa pokúšajú od zverejnenia nariadení pre lyžiarske strediská. „Zrejme od 31. decembra už bude možné otestovať sa priamo u nás v stredisku,“ prezradil Šramko.

Ski Telgárt zastrešuje aj ubytovacie zariadenia, podľa Šramka však ľudia zrušili takmer všetky silvestrovské rezervácie, napĺňať ich preto museli opäť od začiatku. „Táto zima bude skôr o prežití, aby sme dokázali byť ekonomicky aspoň na nule. Zaplatiť energie, zasnežovanie a mzdové náklady. Už sme sa s tým zmierili,“ potvrdil Šramko.