Spoločnosť Domáce Top

Želajte si niečo! Adventný čas je časom padajúcich hviezd

Geminidy sa objavujú každý rok v decembri. (TASR/AP)

BRATISLAVA – Toľko padajúcich hviezd sa vyskytuje len raz do roka. Krátko pred Vianocami dosiahnu Geminidy našu planétu a každú hodinu vyčarujú na oblohe desiatky magických svetelných úkazov.

Pozorovatelia oblohy sa môžu v tomto mesiaci tešiť na najpôsobivejšie meteorické roje za celý rok. K Zemi prilietajú Geminidy. Už počas týchto nocí sa dajú na oblohe pozorovať prvé meteory z tohto roja. Samozrejme len v prípade bezoblačnej oblohy.

Geminidy však dosiahnu svoj vrchol až tento piatok. Očakáva sa, že na rannej a večernej oblohe sa objavia desiatky padajúcich hviezd. Tak ako v predošlých rokoch sa teda aj tento december oplatí zdvihnúť hlavu k nebu a čakať… Od prvých pozorovaní v polovici 19. storočia počet padajúcich hviezd rastie.

Meteorický roj nazvaný podľa súhvezdia Gemini (Blíženci) prináša podľa doterajších skúseností mimoriadne veľa jasných padajúcich hviezd. Niektoré sú také žiarivé, že pri jasnej oblohe sú viditeľné aj vo veľkomestách zaplavených umelým osvetlením.

Najlepšie na pozorovanie predvianočných meteorov sú samozrejme tmavé miesta ďaleko od miest – teda miesta bez umelého svetla a so širokým výhľadom. Kto chce padajúce hviezdy odfotiť, mal by mať fotoaparát so širokouhlým objektívom a na statíve a zvoliť dlhú expozíciu.

I keď Geminidy patria k najväčším meteroickým rojom roka, viac sa hovorí o známejších Perzeidách, ktoré sa na nebi objavujú počas augusta. Dôvodom, prečo sú Geminidy menej populárne, je ročná doba, kedy sa objavujú. Studené a často aj pochmúrne decembrové počasie nie je príliš pohodlné na pozorovanie. Naopak letné pozorovanie Perzeíd v auguste je spojené s oveľa príjemnejšími podmienkami.

Najžiarivejšie prichádzajú nakoniec

Za pôvodcu Geminíd je považovaný asteroid (3200) Phaeton. Jeho cesta okolo Slnka trvá menej ako jeden a pol roka a podobá sa na kométu. Objavili ho v roku 1983.

Niektorí vedci vychádzajú z toho, že ide naozaj o kométu, ktorá už stratila svoj plynový a prachový chvost a pomaly sa rozpadáva. Padajúce hviezdy vznikajú, keď čiastočky, ktoré vesmírne teleso stratí, zhoria v zemskej atmosfére.

K vlasnostiam Geminíd patrí aj to, že sa najprv objavujú svetelne slabšie meteory a až neskôr sa objavia najjasnejšie. Najmä na tie jasné Geminidy sa môže tešiť každý, kto verí na splnené priania pri spozorovaní padajúcej hviezdy. Je to o to romantickejšie, že sa toto vesmírne divadlo odohrá pred Vianocami.