Zahraničné

Zmutovaná verzia koronavírusu sa vyskytla na norkových farmách aj mimo Dánska

Norková farma - Zdroj: TASR/John Randeris/Ritzau Scanpix via AP

KODAŇ – Zmutovaná forma nového koronavírusu, ktorú vedci potvrdili na norkových farmách v Dánsku, sa údajne vyskytovala už skôr, uviedla v pondelok britská stanica BBC s odvolaním sa na zistenia holandských vedcov.

Prítomnosť zmutovaného vírusu, ktorý sa v Dánsku zjavne preniesol zo zvierat na ľudí, spätne potvrdili aj na norkovej farme v Holandsku, tvrdí popredný holandský vedec, profesor Wim van der Poel z univerzity vo Wageningene. “Norky na farmách vyhubili a ľudia sa tak nenakazili vírusom,” dodal. Dosiaľ ohlásilo prítomnosť zmutovaného koronavírusu na norkových farmách šesť krajín: Holandsko, Dánsko, Španielsko, Švédsko, Taliansko a USA.

Norky sa počas pandémie nakazili vírusom Sars-CoV-2 od chovateľov a následne ho preniesli na ľudí, čím zvýšili riziko mutácie vírusu. Kodaň varovala, že táto mutácia môže ohroziť účinnosť akejkoľvek budúcej vakcíny. Dánsko je zároveň najväčším svetovým producentom norkových kožušín. V krajine sa nachádza 1080 norkových fariem, kde chovajú 15 až 17 miliónov týchto zvierat. V strachu pred šírením zmutovaného vírusu sa vláda rozhodla norky na farmách vyhubiť.