Regióny Bratislava

Známa firma chce postaviť novú SPAĽOVŇU odpadu! Ľudia sa boja, spisujú petíciu: Čo obyvateľom hrozí? TOTO je reakcia závodu aj mesta

peticia spalovna
Zdroj: Facebook/Slovnaft (úprava regióny.sk)

BRATISLAVA – Bratislavská rafinéria Slovnaft plánuje vybudovať novú spaľovňu odpadu, ktorá by mohla výrazným spôsobom pomôcť s likvidáciou odpadu. To sa ale nepozdáva predovšetkým obyvateľom blízkych obcí, ktorí sa rozhodli spísať petíciu a bojovať proti zrušeniu týchto plánov. 

Slovnaft vo svojom areáli plánuje vybudovať nové Centrum energetického zhodnotenia odpadov (CEZO), a nahradiť tak súčasnú spaľovňu kalov, ktorá funguje už od 70. rokov minulého storočia. CEZO bude schopné vyrábať teplo a elektrickú energiu, pričom ako palivo namiesto zemného plynu alebo ropného zvyšku použije komunálny, priemyselný a ťažko spracovateľný odpad. Vzniknúť má aj veľká dotrieďovacia linka na odpad.

Zámer vybudovať CEZO podal Slovnaft koncom minulého roka. V súčasnosti posudzuje Ministerstvo životného prostredia SR jeho dopady na životné prostredie. Aj keď projekt dostane “zelenú”, nevznikne zo dňa na deň a pôjde o dlhodobý proces. Do prevádzky by sa mal dostať až o niekoľko rokov, plány počítajú s koncom roka 2029.

O čom je projekt CEZO?

Ako Slovnaft uvádza vo svojom rozsiahlom dokumente o projekte, umiestnenie CEZO bude v juhozápadnej časti areálu Slovnaft a nebude v kontakte s obytnými lokalitami. Vzniknúť má na ploche približne 6 hektárov. Ročne by sa malo spracovať zhruba 317 000 ton odpadu, pričom by malo vzniknúť viac ako 40 nových pracovných miest. Viac ako dve tretiny bude tvoriť štandardný zmesový komunálny odpad a menej ako jednu tretinu ťažko spracovateľný priemyselný odpad.

CEZO má pozostávať z dvoch celkov – z prevádzky na dotrieďovanie vybraných zložiek komunálneho odpadu a zo samotného zariadenia na energetické zhodnocovanie odpadu. Čo sa týka vplyvov spaľovne, tie majú byť len lokálne v areáli Slovnaftu a dočasné. Nepredpokladá sa zhoršenie kvality ovzdušia, pretože intenzitu znečistenia je možné minimalizovať vhodnými opatreniami.

„Projekt CEZO patrí medzi tzv. nové priemyselné projekty, v ktorých sa orientujeme na znižovanie uhlíkovej stopy a využívanie odpadu ako energetickej suroviny. Cieľom je využiť energiu, ktorá tu už je a o to menej importovať uhlíkové zdroje ako ropa alebo plyn. Ide o súčasť širšieho plánu transformácie priemyslu, kde na začiatku v prvej fáze je premena odpadu na energiu. V ďalších fázach sa doplní o zhodnotenie odpadu na palivá či chemikálie. Ľudia tak získajú rovnaké produkty aké dnes využívajú, avšak už na cirkulárnej báze,“ priblížila Miroslava Schneider z komunikačného oddelenia Slovnaftu.

Obyvatelia s novou spaľovňou nesúhlasia

Vznik novej spaľovne sa nepozdáva hlavne obyvateľom blízkych obcí, ktorí sa rozhodli spísať petíciu.

„Touto petíciou prejavujeme svoj NESÚHLAS so zriadením, výstavbou a prevádzkou najväčšieho zariadenia tohto druhu na Slovensku – Centra energetického zhodnotenia odpadov (CEZO), v areáli spoločnosti Slovnaft, a.s. v Bratislave. CEZO zahŕňa riziká a kumulované negatívne vplyvy spaľovania komunálnych aj nebezpečných odpadov na obyvateľov okolitých samospráv,“ uvádzajú nespokojní ľudia v petícii.

Problémom je podľa nich aj to, že závod je situovaný v oblasti Žitného ostrova a že by nová spaľovňa produkovala množstvo skleníkových plynov. Nehovoriac o tom, že by mala byť rizikom pre ohrozenie zdravia obyvateľov v širšom okolí.

peticia
Zdroj: Facebook/Peter Strapák

>>Ako na túto situáciu reaguje samotný Slovnaft a čo na vznik CEZO hovorí hlavné mesto Bratislava? Ich vyjadrenia nájdete na ďalšej strane.<<