Politika Zahraničné

Zomrel bývalý diktátor Zimbabwe Robert Mugabe. Počas jeho vlády panoval hladomor

Na archívnej snímke z 3. októbra 2017 zimbabwiansky prezident Robert Mugabe počas stretnutia s juhoafrickým prezidentom Jacobom Zumom v Pretórii. Zdroj: TASR/AP

HARARE (TASR) – Bývalý diktátor Zimbabwe Robert Mugabe zomrel vo veku 95 rokov. Terajší prezident krajiny Emmerson Mnangagwa to potvrdil v piatok ráno na Twitteri.

 

“S najväčším zármutkom oznamujem odchod zakladateľa a bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho,” napísal na Twitteri súčasný prezident krajiny Emmerson Mnagangwa.

Mugabe bol prezidentom afrického štátu 30 rokov. Úrad zastával medzi rokmi 1987 do 2017. Po úspešných prvých rokoch vládnutia sa režim počas 90-tych rokoch minulého storočia začal meniť na diktatúru.

Počas Mugabeho funkčného obdobia vládol hladomor, manipulácie vo voľbách a dochádzalo k porušovaniu základných ľudských práv a ku korupcii. Od roku 2000 nechal systematicky vyvlastňovať majetok farmárov bielej pleti. Namiesto toho, aby zhabanú pôdu daroval chudobným, ako to sľuboval, venoval ju svojim prisluhovačom. Európska únia mu preto udelila v roku 2002 zákaz vstupu. 

V roku 2017 bol vtedajší 93-ročný Mugabe zvrhnutý počas vojenského prevratu. Stalo sa tak po tom, ako oznámil, že bude opätovne kandidovať v prezidentských voľbách. Do úradu po ňom zasadol jeho zástupca Mnangagwa.

Mugabe a jeho manželka Grace sa stali neslávne známymi kvôli svojmu neviazanému životnému štýlu, zatiaľ čo obyvatelia krajiny hladovali.

Medzinárodné médiá odhadovali náklady na oslavu Mugabeho 93. narodenín na 1,9 milióna eur.

Reakcie politikov

Zosnulý bývalý zimbabwiansky prezident Robert Mugabe bol podľa Číny vynikajúcim politikom a vodcom národného hnutia za oslobodenie.

“Počas svojho života pevne obhajoval suverenitu svojej krajiny, staval sa proti zahraničným zásahom a aktívne podporoval priateľstvo a spoluprácu medzi Čínou a Zimbabwe a Čínou a Afrikou,” povedal na tlačovej konferencii v Pekingu hovorca ministerstva zahraničných vecí Keng Šuang.

Čína takýmto spôsobom vyslovila zosnulému prezidentovi hold a zaslala jeho rodine, zimbabwianskej vláde ako aj ľudu krajiny sústrastný telegram.

K svetovým lídrom, ktorí kondolovali, sa pridal ruský prezident Vladimir Putin, píše agentúra DPA.

“Mugabe významne osobne prispel k boju za nezávislosť vašej krajiny a vzniku inštitúcií zimbabwianskeho štátu,” uviedol Putin v sústrastnom liste zaslanom zimbabwianskemu prezidentovi Emmersonovi Mnangagwovi, zverejnenom na webovej stránke Kremľa.

Rusko si podľa Putina bude Mugabeho pamätať ako “dôsledného podporovateľa rozvoja priateľských vzťahov medzi našimi krajinami”.

Česť Mugabeho pamiatke vyslovil v piatok aj prezident Juhoafrickej republiky (JAR) Cyril Ramaphosa. Spomínal na neho ako na “lídra boja proti kolonializmu”.

“Trvalý a statočný boj Zimbabwe proti kolonializmu pod vedením prezidenta Mugabeho inšpiroval náš vlastný boj proti apartheidu a posilňoval v nás nádej, že jedného dňa bude aj Juhoafrická republika slobodná,” uvádza sa vo vyhlásení Ramaphosu.

Británia: Obyvatelia Zimbabwe trpeli pod Mugabem príliš dlho

Obyvatelia Zimbabwe podľa britského ministerstva zahraničných vecí “trpeli príliš dlho” pod “autokratickou vládou” zosnulého bývalého prezidenta Roberta Mugabeho, píše agentúra DPA.

“V Zimbabwe sú dnes po smrti Roberta Mugabeho zmiešané emócie… Vyjadrujeme sústrasť tým, ktorý smútia nad Mugabeho smrťou,” uvádza sa vo vyhlásení hovorcu britskej diplomacie.

“Zimbabwčania však trpeli príliš dlho v dôsledku Mugabeho autokratickej vlády. Dúfame, že v tejto novej ére môže Zimbabwe pokračovať po demokratickejšej a prosperujúcejšej ceste,” tlmočil stanovisko Británie, ktorá je bývalou koloniálnou mocnosťou Zimbabwe.

Podľa nemenovaného vysokopostaveného zimbabwianskeho diplomata Mugabe zomrel v Singapure v piatok približne o 10.40 h miestneho času (04.40 h SELČ).