Domáce Politika Koronavírus Top

Zoznam výnimiek sa okresal. Čo sa ešte môže a čo už nie?

Ilustračná foto. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Neustále rastúce čísla nakazených a alarmujúci stav nemocníc konečne prinútili kompetentných konať. Voľnému režimu, aký sme poznali počas sviatkov, s množstvom výnimiek zo zákazu vychádzania, otvorenými lyžiarskymi strediskami či kostolmi je od polnoci koniec. Samozrejme, aj teraz bude platiť niekoľko výnimiek. Úrad verejného zdravotníctva vo vyhláške tiež bližšie objasnil, ako bude tento nový „režim“ fungovať v praxi.

 

V skratke – treba ostať zatvorený doma a vychádzať iba v skutočne nevyhnutných prípadoch. Teda opäť tu máme niečo, čo už na Slovensku veľmi dobre poznáme z obdobia Veľkej noci či Dušičiek. Aktuálna podoba pravidiel sa však prispôsobila situácii aj ročnému obdobiu.

Veľkou zmenou oproti Vianociam je, že s príchodom Nového roka sa zakazuje ubytovanie v hoteloch, ubytovniach či chatách. Ak sa práve v nejakom takomto zariadení nachádzate, nezúfajte. Opustiť ho v takomto prípade nemusíte hneď. Ostať môžete do 10. januára. Ak máte ubytovanie zaplatené na dlhšiu dobu, máte smolu a budete musieť odísť predčasne. Na cestu domov zo zariadenia sa vzťahuje výnimka zo zákazu vychádzania. Iné je to však pre tých, ktorí sa do hotela či na chatu ešte iba chystali. Od 1. januára už totiž nemôžu ísť nikde. Žiadni noví hostia totiž na ubytovanie nastúpiť odo dnes nemôžu.

Výnimku tvoria kúpele. Aj tu však platí „ale“. Vzťahuje sa to totiž iba na tie osoby, ktorým návštevu zariadenia odporučil lekár.

Keďže sa zavreli lyžiarske strediská, stopku dostali aj servisy a požičovne lyží, vleky a lanovky.

Na rozdiel od obdobia vianočných sviatkov, teraz musia byť zatvorené aj kostoly a verejné bohoslužby sa konať nemôžu. Vysielané môžu byť online, avšak zorganizovať takúto ich formu môže maximálne šesť osôb. Rovnako tak nemôže byť viac ako šesť osôb na pohrebe, krste či svadbe.

Koniec je s tzv. bublinami, čiže návštevami medzi dvomi domácnosťami. Podobne ako pri hoteloch, aj tu platí, že ak už teraz na nejakej takejto návšteve ste, môžete tam ostať. Ako náhle však odídete, už sa nemôžete vrátiť. Na rozdiel od hotelov či chát však v tomto prípade nie je určený žiadny presný dátum, dokedy sa z návštevy musíte vrátiť.

 

Lyžiarske strediská musia ostať zatvorené. Zdroj: TASR

Jedlo v blízkosti reštaurácie si už nezjete

V prípade, že si idete vyzdvihnúť objednaný tovar, dodržiavať musíte dvojmetrové rozostupy a, samozrejme, mať na tvári rúško. Ak si tovar idete prevziať do vnútorných priestorov, dnu môže byť iba jeden zákazník.

Otvorené ostávajú aj obchodné centrá. Avšak nakúpite v nich iba v obchodoch s potravinami, drogériou či v lekárňach. Otvorené môžu byť aj iné služby, na ktoré sa vzťahuje výnimka. Nový kľúč si tak napríklad môžete dať vyrobiť, no nové topánky si nekúpite. Aj naďalej platí povinnosť mať na tvári rúško a pri vstupe vám bude zmeraná teplota. Tá nemôže byť vyššia ako 37 stupňov Celzia.

Hlavný hygienik si posvietil aj na reštaurácie, ktoré doteraz mohli vydávať stravu cez okienko alebo so sebou, no konzumácia jedla či nápojov vo vnútorných priestoroch bola zakázaná a zrušené boli aj vonkajšie terasy. Pokiaľ však boli v blízkosti podniku stoličky či stolíky, našli sa ľudia, ktorí ich využili. To už po novom však povolené nebude.

 

Stopku dostali aj verejné bohoslužby. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Výnimky platia aj teraz

Tak, ako pri doteraz každom lockdowne, aj pri tom súčasnom platí niekoľko výnimiek zo zákazu vychádzania. Tie sú zhrnuté v uznesení vydanom vládou. Ich zoznam sa však oproti tomu sviatočnému výrazne zredukoval. Opustiť domácnosť môžete iba vtedy, ak idete do práce či vykonávate podnikanie. Už počas včerajšej tlačovky bolo však zdôraznené, že zamestnávateľ má v tých prípadoch, v ktorých je to možné, nariadiť prácu z domu. Ak však svoje zamestnanie z domu vykonávať nemôžete, do práce by vám nikto zakazovať nemal ísť.

Môžete si tiež ísť nakúpiť do najbližšej maloobchodnej predajne, na poštu, do lekárne a dovolené je tiež ísť si vyzdvihnúť zásielku na výdajné miesto internetových obchodov. Povolená je, samozrejme, stále aj návšteva lekára, či už k nemu idete ako pacient vy sám alebo doprevádzate blízku osobu. Opustiť domov môžete aj vtedy, ak sa idete za blízkym človekom, ktorý je odkázaný na starostlivosť. Povolené je aj ísť na pohreb blízkej osoby, krst či svadbu.

Povolená je tiež cesta so psom alebo mačkou do vzdialenosti 1000 metrov od bydliska a cesta za účelom starostlivosti o hospodárske zvieratá a už spomínaná cesta z návštevy inej domácnosti.

Výnimkou zo zákazu je tiež cesta za účelom vycestovania do zahraničia a cesta späť pri návrate zo zahraničia, pobyt v prírode vrátane individuálneho športu v rámci okresu, cesta dieťaťa a jeho sprevádzajúcej osoby za rodičom alebo osobou, ktorá má právo styku s dieťaťom, cesta späť z rekreácie, cesta dieťaťa do a zo zariadenia starostlivosti o deti do troch rokov veku a materskej školy, školy alebo školského zariadenia. Povoľuje sa tiež cesta za účelom sprevádzania dieťaťa. Pri tejto výnimke je však dôležité zdôrazniť, že školy nateraz ostávajú zatvorené.

Výnimka tiež platí pre osobu bez domova pri zabezpečovaní a presúvaní sa do zariadení sociálnych služieb a sociálnej pomoci. V rámci okresu môžete ísť tiež do prírody.

Zákaz vychádzania neplatí v noci medzi jednou a piatou hodinou.

Fungovať podľa týchto pravidiel by sme mali do 24. januára 2021.