Regióny Bratislava

ZP môžu niekedy žiadať úhradu za liečbu späť: Vlani vymohli takmer 10 miliónov

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

BRATISLAVA – Zdravotné poisťovne (ZP) môžu v niektorých prípadoch žiadať úhradu za poskytnutú zdravotnú starostlivosť späť. Urobiť tak môžu, ak pacient užije návykovú látku, poruší liečebný režim alebo zranenie spôsobí protiprávne tretia osoba. Vlani tak všetky tri zdravotné poisťovne vymohli dokopy takmer desať miliónov eur. 

 

“Zdravotná poisťovňa má právo žiadať úhradu za zdravotnú starostlivosť, ktorá bola poskytnutá a zaplatená z dôvodu, že bola poskytnutá v dôsledku užitia alkoholu alebo inej návykovej látky, z dôvodu porušenia liečebného režimu alebo v prípade, ak išlo o zavinené protiprávne konanie tretej osoby, ktorá zavinila zranenie nášmu poistencovi,” priblížil pre TASR PR špecialista súkromnej zdravotnej poisťovne Dôvera Matej Štepianský.

Podľa hovorkyne súkromnej Union ZP Kristíny Baluchovej môže poisťovňa žiadať úhradu naspäť aj voči poistencovi, ktorý čerpal zdravotnú starostlivosť na Slovensku napriek tomu, že jeho poistný vzťah zanikol a zdravotná poisťovňa sa o tejto skutočnosti dozvedela neskoro. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) eviduje za minulý rok 56 633 takýchto prípadov, pričom najčastejšie sa týkali dopravných nehôd alebo nesplnenia si oznamovacej povinnosti.

“Každý oznámený prípad v každom štádiu konania sa individuálne posudzuje po dôkladnom preverení skutkových a právnych okolností prípadu,” ozrejmila manažérka oddelenia komunikácie poisťovne Eva Peterová. Príjem VšZP z tzv. regresných náhrad bol vlani vyše 6,6 milióna eur. “Najvyššia suma, ktorá bola VšZP uhradená v regresnej agende, bola 307.576 eur,” dodala Peterová. Dôvere sa za rok 2022 podarilo vymôcť 2,1 milióna eur.

“Za minulý rok evidujeme približne 6200 prípadov, ktoré nám nahlásili zdravotnícke zariadenia, alebo o ktorých sa zdravotná poisťovňa dozvedela pri svojej činnosti. Úplne zo všetkých sa nepodarí získať peniaze späť, na niektoré máme dohodnuté splátkové kalendáre, niektoré ešte vymáhame prostredníctvom exekútora alebo mandatára,” priblížil Štepianský. Najčastejšie podľa neho išlo o prípady dopravných nehôd. Najvyššia suma, ktorú zdravotná poisťovňa vlani vymohla, je 104.493 eur.

Rovnako aj v Union zdravotnej poisťovni najčastejšie vymáhali peniaze od tretích osôb, ktoré zavinili poškodenie zdravia poistencom najmä pri dopravných nehodách. Časté boli aj regresné úhrady od poistencov z dôvodu užitia alkoholu. “V minulom roku vymohla Union ZP sumu viac ako 800 000 eur, avšak je potrebné dodať, že ide aj o sumy za regresy evidované v predchádzajúcich rokoch,” uviedla pre TASR Baluchová. Dodala, že Union ZP eviduje za minulý rok viac ako 800 takýchto prípadov.