Regióny Nitra Nové Zámky Top

Nová MEGAINVESTÍCIA na Slovensku: TOTO je budúcnosť našej ekonomiky! Zamestná TISÍCE ľudí, vieme detaily

vaillant industrial
ZDROJ: TASR/Radovan Stoklasa

PALÁRIKOVO – Kým v poslednej dobe sa hovorí skôr o prepúšťaní a ohrozených pracovných miestach v priemysle, na druhej strane pribudnú na Slovensku aj nové pracovné miesta. Spoločnosť Vaillant Group Industrial Palárikovo pripravuje výstavbu výrobného areálu v priemyselnom parku Veľké Čiky v Palárikove v okrese Nové Zámky. Nie je to však jediná investícia v tomto segmente, rozmáhajúca sa výroba tepelných čerpadiel na Slovensku vytvorí tisíce nových pracovných miest. 

 

Ako sa uvádza v zámere predloženom na posudzovanie vplyvov na životné prostredie, Vaillant HP Module Plant sa bude zaoberať výrobou komponentov pre montáž tepelných čerpadiel vzduch-voda a náhradných dielov pre výrobky vyrábané v závode v Trenčianskych Stankovciach. Investor plánuje vytvoriť 850 nových pracovných miest, z čoho bude 151 vytvorených v administratíve a 699 v trojzmennej výrobnej prevádzke.


Masívne PREPÚŠŤANIE a KRACH fabrík? Na Slovensko sa valí VÁŽNY problém: Vieme detaily


Nový výrobný areál bude pozostávať z administratívnej centrály, výrobnej haly a logistickej haly. Celková plocha územia je 142.095 štvorcových metrov. Predpokladané investičné náklady sú vyčíslené na 130 miliónov eur. Začiatok výstavby je naplánovaný na august budúceho roka a práce by mali byť ukončené do konca roka 2025. Začiatok prevádzky sa teda odhaduje až na marec 2026.

vaillant industrial
Závod v Trenčianskych Stankovciach. ZDROJ TASR – Radovan Stoklasa

Vaillant Industrial Slovakia patrí medzi najväčších svetových producentov v oblasti výroby závesných plynových kotlov a tepelných čerpadiel. Spoločnosť má na Slovensku existujúci výrobný areál v Trenčianskych Stankovciach, v ktorom vyrába komponenty pre oblasť závesných plynových kotlov. Sortiment výrobkov vyrábaných v Palárikove bude široký. Výrobky sa budú vyrábať v rôznych typových radoch kopírujúcich typové rady finálnych tepelných čerpadiel.

Už nielen automobilky, toto je nový pilier nášho priemyslu

Pre budúcnosť Slovenska je táto megainvestícia ďaleko významnejšia, než sa na prvý pohľad môže zdať. O tepelné čerpadlá, ako ekologický zdroj vykurovania, dnes prudko rastie záujem. A práve ich výroba sa stáva novým pilierom slovenského priemyslu

Ako podotýka DenníkN, nový závod posilní rýchlo rastúcu domácu výrobu tepelných čerpadiel a posunie nemeckú firmu medzi najväčších investorov v krajine. Nepôjde totiž o jej prvú investíciu. V Palárikove vybuduje už štvrtý slovenský závod. Postupne by firma firma mala vo všetkých svojich  závodoch zamestnávať až 4 000 ľudí.

Okrem Vaillantu do odvetvia u nás investujú aj ďalšie tri firmy. Ako sumarizuje DenníkN, Nemecký Stiebel Eltron a lichtenštajnský Hoval vybudujú fabriky na samotné čerpadlá, prvý pri Poprade a druhý v Istebnom na Orave. Nemecký Winkelmann postaví závod na nádrže do čerpadiel zasa pri Rimavskej Sobote. To znamená spolu ďalšie tisíce pracovných miest.

Celkovo tak na Slovensku máme už štyroch výrobcov tepelných čerpadiel. Pre Slovensko je nové silné odvetvie veľkým prínosom. Naša ekonomika je totiž závislá najmä od výroby automobilov. Preto produkcia spojená s rozvojom zelenej energetiky, ktorá je mimoriadne perspektívny biznis, je pre nás vítanou posilou. Ako píšu HN, len počas vlaňajška v Európe predali viac ako tri milióny čerpadiel, čo bol nárast oproti roku 2021 o 38 percent.