Spoločnosť Koronavírus Domáce Kultúra Top

Zrušenie galavečera SOZA má aj dobrú stránku. Ďalšia pomoc hudobníkom je na ceste

Zdroj: SOZA

BRATISLAVA – Skladatelia, textári, ale aj vydavatelia si tento rok vyznamenanie za svoju prácu neodnesú. Galavečer s odovzdávaním Cien SOZA sa totiž ruší. Dôsledkom je pandémia, ktorá už niekoľko týždňov doslova likviduje kultúrne podujatia rad za radom. Slovenský ochranný zväz autorský (SOZA) sa ale koronakríze rozhodol postaviť.

 

Odovzdávanie Cien SOZA za rok 2019 sa v dôsledku opatrení Úradu verejného zdravotníctva SR nemôže konať. Peniaze vyčlenené na prípravu akcie sa tak organizátor rozhodol presunúť inam. Poputujú tým, ktorí to najviac potrebujú. „Mimoriadna situácia si vyžaduje mimoriadne postupy. Napriek tomu, že Ceny SOZA si už získali pevné miesto a rešpektovanú pozíciu na slovenskej hudobnej scéne, v súčasnej dobe považujeme rýchlu a efektívnu pomoc našim členom za oveľa potrebnejšiu,“ zdôraznil predseda predstavenstva SOZA Ľubomír Burgr.

 

Galavečer sa tento rok nekoná. Zdroj: SOZA

Pomoc v núdzi

Zrušením galavečera tak zväz pomôže členom, ktorí sa ocitli kvôli vírusu v náhlej núdzi. Prerozdelia im ušetrenú sumu vo výške 20-tisíc eur.

SOZA ešte v apríli vyčlenila 40-tisíc eur na pomoc svojim členom. Autori mohli požiadať o príspevok v maximálnej výške 290 eur. ,,V priebehu 5 týždňov bola medzi 145 členov SOZA rozdelená a zaslaná na účty celá vyčlenená čiastka pomoci,’’ informoval zväz.

 

Zväz ušetrenými peniazmi pomôže svojim členom. Zdroj: SOZA

Nič nie je stratené

Ocenení ale kvôli zrušeniu galavečera nemusia zúfať. Ceny im odovzdajú ešte tento rok. ,,Ceny SOZA však z tohtoročného kalendára úplne nezmiznú. Vyhlásime tie v štatistických kategóriách za rok 2019 a držiteľom ich odovzdáme či už na pôde SOZA, alebo pri inej vhodnej slávnostnej príležitosti,’’ vysvetlil Burgr. 

SOZA vyhlasuje každoročne ocenených v kategóriách: 

  • Cena SOZA pre skladateľa najhranejších hudobných diel
  • Cena SOZA pre textára najhranejších hudobných diel
  • Cena SOZA pre najúspešnejšieho mladého autora
  • Cena SOZA za najhranejšiu skladbu
  • Cena SOZA za zvukový nosič
  • Cena SOZA za najvyšší podiel domáceho repertoáru vo vysielaní

Nominácie vychádzajú zo štatistických údajov dotýkajúcich sa hrania domácich skladieb v médiách či na koncertoch, ako aj z hlásení o predajoch hudobných nosičov od výrobcov. 

 

Ocenení dostanú ceny pri inej príležitosti. Zdroj: SOZA

Nezameniteľná osobnosť

Rovnako zväz nezabúda ani na honorárne ceny. ,,Nositeľov honorárnych ocenení za roky 2019 a 2020 chceme oceniť na slávnostnom galavečeri v septembri 2021,’’ dodal Ľubomír Burgr. Honorárne ceny sú vyjadrením prínosu osobnosti pre hudobnú kultúru Slovenska. Udeľujú sa v kategóriách: Veľká cena SOZA, Zápis do Zlatej knihy SOZA a Cena SOZA za významný podiel uvádzania domácej tvorby v zahraničí. O držiteľoch rozhoduje Dozorná rada zväzu.

SOZA je neziskové občianske združenie, ktoré zastupuje viac ako 2-tisíc domácich a vyše milióna zahraničných nositeľov práv (skladateľov, textárov a vydavateľov hudobných diel). Členmi SOZA sú osobnosti ako Milan Lasica, Jana Kirschner, Richard Müller, Celeste Buckingham, Adam Ďurica či Peter Lipa.

 

Členom SOZA je aj Milan Lasica. Zdroj: TASR / Dano Veselský

Mohlo by vás zaujímať:

 

Galéria
Ceny SOZA tentoraz odovzdajú pri inej príležitosti. Zdroj: SOZA
Galavečer sa uskutoční až budúci rok. Zdroj: SOZA
navigate_before
navigate_next