Zahraničné

Británia má nové zistenia. Odhalila skutočné meno podozrivého v kauze Skripaľ

Zdroj: TASR / AP

LONDÝN – Britská nezávislá investigatívna skupina Bellingcat zverejnila skutočné meno druhého muža podozrivého z otrávenia ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry. Podľa nej sa muž, ktorý pricestoval do Veľkej Británie ako Alexander Petrov, v skutočnosti volá Alexander Miškin.

Bellingcat tvrdí že je vojenským lekárom, ktorý pracuje pre ruskú vojenskú rozviedku GRU. Britské ministerstvo vnútra ani londýnska Metropolitná polícia dané informácie nekomentovali, informuje spravodajský portál BBC s tým, že úrady však identifikáciu nespochybnili.

Investigatívna skupina uviedla, že podozrivého identifikovali na základe výpovedí osôb, ktoré ho poznajú, a naskenovanej kópie jeho pasu. Jeho naozajstný pas aj falošný pas na meno Alexander Petrov majú podľa nej rovnaký dátum narodenia. Bellingcat tvrdí, že Miškina naverbovala rozviedka, keď dokončoval lekárske štúdium. Muž viackrát vycestoval na Ukrajinu, a to aj v roku 2013 počas tamojších nepokojov. Bližšie detaily o jeho identifikácii skupina zverejní počas utorka.

Bellingcat už v septembri identifikovala ďalšieho podozrivého muža, ktorý do Spojeného kráľovstva prišiel ako Ruslan Boširov. V skutočnosti je to podľa nej plukovník Anatolij Čepiga. Toto tvrdenie Rusko zamietlo.

Británia obvinila Boširova a Petrova z toho, že sa v marci v Anglicku pokúsili zabiť Skripaľovcov nervovoparalytickou látkou sovietskej výroby novičok. Obaja útok prežili. Zomrela však Dawn Sturgessová, žena, ktorá nebola spojená s pôvodným útokom, dostala sa však do styku s látkou, ktorá bola pri ňom použitá.

Alexander Petrov sa v skutočnosti volá Alexander Miškin. Zdroj: TASR / AP