Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

FAMÓZNE VIDEO Muž v blízkosti medveďov! Tento TRIK ho vždy zachránil: Ako sa vyhnúť ÚTOKU šelmy?

medveď, les, príroda
Ilustračná foto. ZDROJ: archív zoznam.sk

SLOVENSKO – Neprejde týždeň, aby na Slovensku nedošlo aspoň k jednému útoku medveďa na človeka. Tieto zvieratá sa začínajú objavovať aj na miestach, kde by ich ľudia nečakali. Nemajú problém prísť až k obydliam a rovnako spôsobujú problémy v doprave, keď sa pohybujú blízko ciest. 

 

Od polovice apríla dokonca začala medvedia ruja, takže treba ešte viac zvýšiť opatrnosť. “Samotársky žijúce medvedie samce v tomto čase intenzívne vyhľadávajú rujné medvedice,” informujú ochranári. Ich aktivita počas dňa stúpa, preto hrozí aj vyššie riziko stretu. Medvede sú počas ruje síce mimoriadne opatrné a kontaktu s človekom sa vyhýbajú, no nikdy neviete, kedy ho na prechádzke prekvapíte.


Drahý špás? Štát nakúpil obojky na MEDVEDE za tisícky eur: Výsmech či realita? Vieme viac


Najčastejším dôvodom na útok je prípad, kedy chce medvedica ochrániť svoje mláďatá. Medvedica v prípade stretu s človekom upozorní mláďatá varovným fučaním, aby sa schovali. “Sú však prípady, keď medvedica nestihne varovať mláďatá a blížiaceho sa človeka nezavetrí. Človek sa tak nechtiac dostane medzi mláďatá a matku do kontaktnej vzdialenosti a vtedy môže dôjsť k samotnému útoku,” uviedla ŠOP.

Ilustračná foto. ZDROJ: TASR/František Iván

Viete, ako sa zachovať pri stretnutí s medveďom?

“Medveď v sebaobrane niekedy urobí výpad – varovanie, aby sa človek vzdialil. Toto môže byť človekom chápané ako útok. Vtedy je potrebné pomaly ustúpiť a vzdialiť sa,” odporúča štátna ochrana prírody. V prípade útoku si môžete ľahnúť na zem, kryť si rukami krk, hlavu a počkať, kým útok nepominie a medvede sa nevzdialia. Aktívna obrana človeka počas útoku len zhorší situáciu.