Politika Domáce Top

Glváč nechcel traumatizovať spoločnosť pred sviatkami, robí tak dnes

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Ostane, či skončí? Martin Glváč (Smer-SD) aj po dnešku zotrváva na poste podpredsedu parlamentu. Minulý týždeň sa k svojej ďalšej politickej budúcnosti vyjadrovať nechcel, lebo ako uviedol, pred sviatkami nechcel traumatizovať spoločnosť. Dušičky sú už však za nami a Glváč aj naďalej nepovedal, aký postoj k celej veci zaujme. Opozícia už avizovala, že chce preto opakovane zvolať mimoriadnu schôdzu na jeho odvolanie. 

 

Dôvodom, pre ktorý by mal Glváč vo funkcii skončiť, je jeho údajná komunikácia s kontroverzným podnikateľom Marianom Kočnerom. Podľa správ, ktoré zverejnil opozičný poslanec Igor Matovič (OĽaNO), si podpredseda parlamentu s Kočnerom písal v období rokov 2014-2017 o viacerých témach – súkromných aj pracovných. Dvojica mala medzi sebou riešiť politiku, zostavovanie vlády či obsadzovanie verejných funkcií. Obísť však nemali ani “bežné záležitosti”, ako predaj a kúpu jachty, zdravotné problémy či blahoželania k sviatkom. Glváč si mal cez Kočnera tiež vybavovať riadený rozhovor v týždenníku Plus 7 dní.

Opozícia vyzvala podpredsedu parlamentu na odstúpenie. Keď tak neurobil, iniciovala zvolanie mimoriadnej schôdze na jeho odvolávanie. Tá sa mala konať minulý utorok, no poslanci jej otvorenie v pléne nepodporili. Čakalo sa, čo Glváč urobí a či odstúpi sám. Ten však neurobil nič. Ako totiž podpredseda parlamentu povedal po boku svojho straníckeho šéfa Roberta Fica, pred sviatkami nechce traumatizovať spoločnosť. K svojmu ďalšiemu pôsobeniu v politike sa však nevyjadril dodnes. Nie je stále jasné, či skončí, a ak áno, tak kedy. Telefón nedvíha a na správy neodpisuje.

Ani on, ani strana Smer-SD tiež doteraz nepovedali, či Glváč bude súčasťou kandidačnej listiny strany pre budúcoročné parlamentné voľby.

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Pribudol mu škandál

Medzičasom boli počas víkendu medializované informácie o tom, že Krajský súd v Bratislave na jar tohto roku vydal potvrdenie rozhodnutia, podľa ktorého mal Glváč kontakty aj s niekdajším popredným predstaviteľom bratislavského podsvetia Jozefom Svobodom. Spor siahal do minulosti, kedy sa mal Daniel Lipšic vo viacerých televíziách pýtať Roberta Kaliňáka, či nepovažuje za problém to, že “tieňový minister spravodlivosti za Smer Martin Glváč podnikal s rôznymi osobami a stretával sa aj s nebohým predstaviteľom bratislavského podsvetia Jozefom Svobodom”. Glváč dal Lipšicove výroky v roku 2008 na súd. Ten ale rozhodol, že Glváč sa s mafiánskym bosom stretával. Aj samotný Glváč mal pritom v minulosti pre týždenník Plus 7 dní povedať, že sa so Svobodom pozná a nehanbí sa za to.

“Nemal som s ním žiadny vzťah. Vídaval som ho len na futbale, kde som sedával o 2 rady vyššie, on sedával s vtedajším ministrom zahraničných vecí E. Kukanom. To je všetko. Na otázku Plus 7 dní, či sa za to nehanbím, som vtedy odpovedal: Keď sa za to nehanbí Kukan, tak ja tiež nie. Túto moju odpoveď však nedali. D. Lipšic po jeho smrti napísal, že sa stretávam (prítomný čas, s mafiánmi-množné číslo). Preto som sa s ním súdil,” vysvetľuje dnes.

Matovič chce zbierať podpisy na zvolanie ďalšej mimoriadnej schôdze. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Fico za ním stojí

K tomu, či odíde z vedenia parlamentu, sa však nevyjadril. Podporu mu opätovne vyjadril šéf Smeru-SD Robert Fico. Ako dnes uviedol, na Glváčovom mieste by z funkcie odišiel hneď po tom, ako by voči sebe vyvodili zodpovednosť opoziční politici ako Richard Sulík (SaS) či Igor Matovič (OĽaNO). “Budem rešpektovať každé rozhodnutie, ktoré Martin Glváč urobí. Každé jedno,” zopakoval Fico, ktorý stál po Glváčovom boku aj počas minulotýždňového brífingu v prlamente.

Martin Glváč. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Ďalšia schôdza

Opozíčné OĽaNO dnes avizovalo, že kedže Glváč vo funkcii zotrvávava aj naďalej, pokúsia sa ho znova odvolať. “Ešte pred odovzdaním podpisov na zvolanie mimoriadnej schôdze na odvolanie Petra Pellegriniho za neschopnosť odstaviť Martina Glváča, oslovíme našich opozičných partnerov s cieľom zozbierať podpisy pod opätovný návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze na odvolanie Martina Glváča,” uviedol líder hnutia Igor Matovič. Ako však dodal, veria, že Robert Fico “pochopí, že držať Glváča vo funkcii napriek vôli vlastných ľudí strane SMER vôbec neprospieva a škodnú z funkcie ešte pred konaním schôdze z funkcie vyhodí.”

O potrebe odchodu Glváča z funkcie však nehovorí už iba opozícia. Za jeho koniec chce počas prípadnej mimoriadnej schôdze hlasovať aj Most-Híd. Povedal to ešte počas víkendu podpredseda strany Ábel Ravasz v diskusnej relácii TV Markíza. “Keď to nevie urobiť sám, vieme mu pomôcť v ďalšom kole,” uviedol.