Domáce Top

Glváč: O Gripenoch by sme chceli rozhodnúť do konca roka

VALTICE – Slovensko chce zintenzívniť rokovania so švédskou stranou o prípadnom prenájme stíhačiek Gripen a prijať rozhodnutie do konca kalendárneho roka. Pre média po spoločnom rokovaní vlád a bilaterálnom rokovaní s českým ministrom obrany Martinom Stropnickým to uviedol slovenský šéf rezortu obrany Martin Glváč. Tým, že nám česká strana poskytla know-how, pomohla nám skrátiť rokovania, vyhlásil. Aj dnes štátny tajomník ministerstva obrany Miloš Koterec je na jednom zo sérií rokovaní o gripenoch. Rokujú veľké tímy a mali by sme už mať k dispozícii prvý ponuku ceny, dodal Gláč.

Minister uviedol, že ak by sa Slovensko rozhodlo prenajať si švédske stíhačky Gripen, bude potrebovať prechodné obdobie. „Tu sa ukazuje ďalšia forma spolupráce. Máme prísľub českej strany pomôcť zo strážením nášho vzdušného priestoru, keď už nebudeme mať MiGy a budeme cvičiť pilotov na gripeny,“ uviedol Glváč. Stropnický zdôraznil, že sú pripravení podieľať sa aj na výcviku slovenských pilotov a výcviku pozemného personálu. „Bola by to rýchla a prínosná spolupráca, a to aj ekonomicky pre obe strany,“ podčiarkol. V Pardubiciach je Centrum leteckého výcviku na veľmi vysokej technologickej úrovni, doplnil.

Minister Glváč zároveň dodal, že projekt Spoločné nebo s Českou republikou, ktorý by mal začať fungovať od budúceho roka, nie je viazaný na Gripeny. Na spoločnej ochrane vzdušného priestoru by sme sa my mohli podieľať aj stíhačkami MiG, ale technicky by to bolo náročnejšie, dodal.

Slovensko začalo oficiálne na najvyššej úrovni rokovať so Švédskom o prenájme stíhačiek Gripen po marcovom súhlase vlády. Rokovania sa však na nižšej úrovni viedli už vyše roka. Ozbrojené sily SR majú požiadavku na 1 200 letových hodín ročne. Zo švédskej strany musí prísť návrh, koľkými stíhačkami to budú vedieť zabezpečiť. Minister v marci pripustil, že by mohlo ísť o sedem až osem stíhačiek.

České ministerstvo obrany v polovici minulého roka uzavrelo dodatok k predchádzajúcej zmluve na prenájom stíhačiek Gripen. Ich ročná splátka v rokoch 2015 – 2027 bude 1,3 mld. korún za 14 stíhačiek (12 jednomiestnych, dve dvojmiestne). Armáda ČR môže využiť 2 200 letových hodín ročne.