Regióny Žilina Námestovo Top

KATASTROFÁLNY stav mostov na Orave! Životnosť končí o pár mesiacov. Čo bude ďalej?

Most nad Oravskou priehradou. Zdroj: Zoznam.sk/Simona Parížeková

NÁMESTOVO – Ľudia, ktorí žijú v Námestove, majú skutočne strach. Obávajú sa toho, že je len otázkou času, kedy sa im oba mosty pred očami rozpadnú a príde k tragédii. Cez mosty pritom ide hlavný ťah mesta. Hoci rekonštrukcia už je naplánovaná, občania sa boja, že kým sa s ňou začne, oba spadnú.

 

Most, ktorý smeruje z Námestova do Lokce okolo Oravskej Jasenice je dlhý síce len 90 metrov, ide však o most 1. triedy, ktorý sa nachádza na hlavnom ťahu. Denne prejde po moste, ktorý bol postavený v roku 1971, množstvo áut a kamiónov. „Na moste boli podľa potreby vykonávané len úpravy v rámci bežnej údržby,“ uviedla pre zoznam.sk Beáta Bulejčiková zo Slovenskej správy ciest.

Životnosť končí na budúci rok

Za tú dobu však most poriadne schátral a ako sa nám podarilo zistiť,  je vo veľmi zlom stave, čo nám potvrdil aj hovorca správy ciest. Podľa neho ide o druhý najhorší stav v rámci oficiálnych tabuliek. Ide o stav s výskytom porúch, ktoré ovplyvňujú zaťažiteľnosť mosta a nedajú sa odstrániť bez výmeny poruchových alebo chýbajúcich častí.“  Beáta Bulejčiková nám tiež potvrdila, že diagnostika bola naposledy vykonaná pred 3 rokmi a tá prišla k záveru, že most nevyhnutne potrebuje rekonštrukciu. V súčasnosti sa na jeho obnovu pripravuje projektová dokumentácia. „Zostatková životnosť mosta bola pred tromi rokmi vypočítaná na 4,04 roka,“ dodala hovorkyňa. To znamená, že životnosť mosta skončí už koncom budúceho roka.

Most, ktorý smeruje z Námestova do Lokce okolo Oravskej Jasenice. Zdroj: Zoznam.sk/Simona Parížeková

Druhý most nie je na tom lepšie

Ďalší most neďaleko Námestova, ktorý nutne potrebuje rekonštrukciu, je most nad Oravskou priehradou, ktorý smeruje do Tvrdošína alebo do Vavrečky. „Hoci most na vrchu vyzerá ešte ako tak zachovalo, pod mostom je vidieť, ako kolabuje. Keď sa sem tam plavím okolo, počujem, ako praská. Ak sa s tým urýchlene niečo nezačne robiť, podľa mňa hrozí, že sa zosype.“ napísal nám jeden z našich čitateľov.

Hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja Lucia Lašová pre zoznam.sk povedala, že „na moste bola vykonaná v roku 2020 diagnostika spolu so stanovením skutočnej zaťažiteľnosti. Na základe záverov diagnostiky bol stanovený aktuálny stavebno-technický stav mostného objektu ako veľmi zlý. Na základe odporúčaní odborníkov sa pristúpilo k spracovaniu projektovej dokumentácie, ktorá by zahŕňala kompletnú výmenu nosnej konštrukcie spolu so sanáciou spodnej stavby.“

Most, ktorý smeruje z Námestova do Lokce okolo Oravskej Jasenice. Zdroj: Zoznam.sk/Simona Parížeková

 

Na oba mosty, ktoré smerujú do Námestova, je teda odporúčaná rekonštrukcia. Oba sú evidované v šiestom najhoršom stupni technického stavu zo siedmych. Teda ich stav je veľmi zlý. Problémy môžu nastať, keď sa spustí rekonštrukcia jedného z nich. Premávka z rekonštruovaného mosta sa zákonite presunie na druhý most, ktorý je v rovnako zlom stave. Podľa Lucie Lašovej všetky podrobné informácie budú vedieť poskytnúť neskôr, keď budú mať všetky podklady. Odhadnúť predpokladaný začiatok  stavebných prác je veľmi ťažké, nakoľko sme len na začiatku spracovávania projektovej dokumentácie, nevieme dopredu určiť, koľko bude trvať stavebné konanie (ktoré môže trvať od 3 mesiacov až po niekoľko rokov). Dobu realizácie môžeme predpokladať minimálne na jednu stavebnú sezónu,“ vysvetlila Lašová.

Poslanec Žilinského samosprávneho kraja Igor Janckulík na sociálnej sieti mesta Námestova bol konkrétnejší a napísal, že stavebné práce budú veľmi náročné na demoláciu a výstavbu takmer úplné nového mosta. Predpokladaný termín vydania stavebného povolenia je druhá polovica roku 2022.“  O rekonštrukcii tohto mosta nad Oravskou priehradou Slovenská správa ciest zatiaľ nevie. Je teda otázne, ku ktorej avizovanej rekonštrukcii príde skôr a doprava mesta sa presunie na druhý most.

Most nad Oravskou priehradou. Zdroj: Zoznam.sk/Simona Parížeková

Aj tretí most vo veľmi zlom stave

Tretí most, ktorý nevyhnutne potrebuje zásah, sa nachádza neďaleko Námestova. Je ním most v Oravskej Jasenici. Andrea Klemanová zo Správy ciest Žilinského samosprávneho kraja – závod Orava uviedla, že mostný objekt bol postavený v roku 1936, jeho technicko-stavebný stav je hodnotený stupňom VI. – veľmi zlý. Na tomto základe správca cesty pristúpi k jeho rekonštrukcii. V rámci rekonštrukcie dôjde k odstráneniu existujúcej nosnej konštrukcie a stabilizácii spodnej stavby. Nakoľko tieto stavebné práce nemôžu byť realizované počas čiastočnej uzávierky, bude vedľa existujúceho mostného objektu vybudovaná obchádzková trasa.“

Most v Oravskej Jasenici. Zdroj: Zoznam.sk / Simona Parížeková

Pričom vybudovanie obchádzkovej trasy už bolo ukončené. Vybudovanie obchádzkovej trasy bolo ukončené 12.7.2021, kedy už môže začať prebiehať rekonštrukcia mostného objektu. Rekonštrukcia mostného objektu je predpokladaná na dobu 6 mesiacov,“ uviedla Klemanová.

Most v Oravskej Jasenici. Zdroj: Zoznam.sk / Simona Parížeková

Občania majú strach

V Námestove sa má postaviť úplne nový most nad Oravskou priehradou. Avšak počas prác, ktoré budú na moste prebiehať, sa doprava pravdepodobne odkloní na most smerujúci z Námestova do Lokce. Občania majú strach. „Som rád, že konečne po toľkých rokoch dôjde k rapídnej rekonštrukcii mosta, avšak mám strach, že ak dôjde k jeho nutnému úplnému odstráneniu, doprava sa bude musieť presmerovať na Jasenicu. Ten most však podľa mňa taký nápor nezvládne. Situáciu treba riešiť a to urýchlene. Už včera bolo neskoro“ Tomáš (40).

Most, ktorý smeruje z Námestova do Lokce okolo Oravskej Jasenice.  Zdroj: Zoznam.sk/Simona Parížeková