Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

KOĽKO ZAPLATÍME za KURACÍ REZEŇ alebo VAJCIA? Ceny vás ŠOKUJÚ. Hydinári varujú: Hrozí RADIKÁLNE ZDRAŽOVANIE!

Zdražovanie, nárast cien energií, pohonných hmôt aj potravín je na Slovensku v roku 2022 enormný. Zdroj: TASR / František Iván

BRATISLAVA – Situácia na Slovensku sa v posledných týždňoch radikálne dramatizuje. Energie sú likvidačné, zdražovanie a ceny potravín, služieb alebo tovarov ničia podnikateľov, živnostníkov či celé firmy.

 

Pekári, cukrári, poľnohospodári, hotelieri, gastroprevádzky, reštaurácie, veľké či malé priemyselné podniky, všetci sú na pokraji krachu. Najnovšie je mimoriadne dramatická a neudržateľná situácia medzi chovateľmi a spracovateľmi hydiny, ktorí sú konfrontovaní s neúmerným a výrazným zdražovaním nákladov už od začiatku roka 2021. Pritom mäso z hydiny je symbolom modernej, zdravej a nutrične hodnotnej výživy. Nehovoriac o tom, že patrí k obľúbeným jedlám Slovákov.

„Najväčší nárast zaznamenávame pri cenách kŕmnych zmesí, elektrickej energie, plynu, pohonných hmôt a obalových materiálov. Za posledné 2 roky sme zaznamenali nárast cien kŕmnych zmesí pre hydinu o 59 %. Najvýznamnejší nárast bol počas roku 2022, kedy náklady na spotrebu krmív stúpli o 35 %. To sa negatívne prejavuje na ekonomike chovu hydiny, pretože každé zvýšenie cien kŕmnych zmesí má zásadný vplyv na rast výrobných nákladov v chove hydine,“ povedal Daniel Molnár, ústredný riaditeľ Únie hydinárov Slovenska. Chov hydiny a produkcia vajec má na Slovensku tradíciu. Miliónové investície do modernizácie výrobných zariadení a prevádzkových priestorov, špičkový genetický materiál, zdravotne spôsobilé krmivá a stály dohľad veterinárnej kontroly sú zárukou toho, že sa zo slovenských chovov produkuje vysokokvalitné a zdravotne bezpečné hydinové mäso a konzumné vajcia. Otázkou je, či je ešte na Slovensku v súčasnosti rentabilné chovať vo veľkom hydinu.

 

Na Slovensku odhalili vtáčiu chrípku!
Slovenskému hydinárskemu priemyslu hrozí pre ceny energií reálny kolaps. TASR / Milan Kapusta