Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

KONIEC PREDAVAČOV je už tu! Veľká SIEŤ rozširuje prevádzky BEZ PERSONÁLU po celom SLOVENSKU: Vieme podrobnosti

Ilustračné foto. Zdroj: Freepik AI

SLOVENSKO – Zatiaľ čo potraviny bez predavačov máme na Slovensku iba jediné, v inom segmente je vývoj mnoho rýchlejší. Poľská sieť čerpacích staníc Orlen chce na Slovensku preraziť vďaka lacným samoobslužným pumpám.

Spoločnosť Orlen k nám prišla len vlani, no s ambicióznym cieľom. Chce sa stať dvojkou na trhu. Ako informujú Hospodárske noviny, zahraničná firma sa neplánuje presadiť len tradičnými čerpačkami. Stavila aj na takzvané samoobslužné čerpacie stanice. Svedčí o tom aj výstavba samoobslužnej stanice v bratislavskej Dúbravke, ktorú kúpila od spoločnosti Oliva.

Spoločnosť momentálne prevádzkuje na našom území 90 staníc. „Z toho sú dve tretiny klasické stanice s obsluhou a 31 staníc Orlen Express je samoobslužných, ktorými konkurujeme nízkonákladovým konkurentom,“ uviedla hovorkyňa Orlenu Lenka Terpáková. Dodala, že v budúcnosti majú v pláne rozširovať sieť vrátane samoobslužných staníc.

Ako porovnali HN, rozdiel v cenách je zjavný. Kým na klasickej pumpe stojí benzín vyše 1,50 eura za liter, samoobslužné sú aj o sedem centov lacnejšie. Na jednej nádrži tak možno ušetriť aj štyri eurá.

Zdroj: Orlen

Na druhej strane, keďže tam chýba personál, nápoje či strava sú dostupné len v automatoch, čo limituje možnosti ponuky. Aj preto jednotka na trhu Slovnaft sa do tohto segmentu zatiaľ neplánuje pustiť. Tvrdí, že sa snaží rozvíjať gastroponuku. „Na 28 čerpacích staniciach však máme na vybraných tankovacích stojanoch samoobslužný terminál,“ uviedol pre HN hovorca Anton Molnár

Predajne bez predavačov zvažujú aj veľké reťazce

Nielen samoobslužné benzínky, ale aj predajne potravín sa časom zrejme stanú bežnou realitou. Prvá takáto predajňa už funguje aj u nás. Za prvotinou Potraviny od našich v bratislavskom Devíne stojí finančník zo skupiny J&T a jeden z najbohatších Slovákov Patrik Tkáč.

Už onedlho by však nemusela byť osamelá. O tomto koncepte totiž uvažujú aj niektoré veľké reťazce. Prvým z nich je sieť Coop Jednota, ktorej českí kolegovia už dnes prevádzkujú 13 automatizovaných predajní. Aktuálne uskutočňuje prieskum trhu a možnosti, ktoré musia byť zabezpečené, aby koncept mohol byť realizovaný. „Ak budú všetky technické a legislatívne predpoklady splnené, je možné, že sa aj na Slovensku budú v roku 2024 otvárať samoobslužné predajne,“ uviedla hovorkyňa siete Jana Kuklová.

S myšlienkou sa pohráva aj Billa, ktorá automatizované malé predajne už testuje v zahraničí, v Rakúsku, Nemecku a v Litve. Karty v tomto smere zamieša umelá inteligencia. Práve pokladníci patria na zoznam najviac ohrozených povolaní, ktoré by mohli dôsledkom rýchlych technologických zmien úplne zaniknúť.