Zahraničné Top

Lavrov: Islamský štát splodili revolúcie na Blízkom východe a v Afrike

MOSKVA – Teroristická skupina Islamský štát je do značnej miery produktom série revolúcií na Blízkom východe a v severnej Afrike, konštatoval dnes ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v rozhovore pre singapurskú televíziu Channel News Asia.

“Samozrejme, že činy niektorých našich partnerov vrátane Spojených štátov, ktoré presadzujú svoj pohľad na svet a presadzujú svoju predstavu, ako by mali všetky krajiny žiť, a to aj s použitím vojenskej sily a zmenou legitímnych vlád – toto všetko viedlo k vzniku množstva neistoty a povzbudilo ľudí, ktorí chcú používať teroristické prostriedky na dosiahnutie svojich cieľov,” povedal Lavrov v rozhovore, z ktorého citovala agentúra TASS.

Podľa Lavrova si tak niektorí ľudia myslia, že “ak niekto môže používať silu, prečo by sme nenasledovali rovnaký príklad a takýmto spôsobom nepresadzovali svoje myšlienky. Takto Islamský štát oznámil svoj ciel vytvoriť kalifát na rozsiahlych územiach od Španielska po Pakistan”.

“Islamský štát je do značnej miery, ako teraz vidíme, produktom revolúcií, ktoré sa odohrali na Blízkom východe a v severnej Afrike… Keď začnete šíriť svoju ideológiu silou, nie presviedčaním, vytvárate veľké riziká a hrozby – či už je to propagácia komunizmu, ako to bolo v Sovietskom zväze, či už je to propagácia demokracie napriek všetkým kultúrnym odlišnostiam a ignorovanie tradícií a hodnôt ľudí, ktorých chcete ‘urobiť šťastnými’, alebo sú to predstavy teroristov o kalifáte,” vysvetlil Lavrov a dodal: “Nemôžete násilím vnucovať svoju vôľu iným.”