Dobre vedieť Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

MIMORIADNE Hrozí úplný ZÁKAZ českých staníc! TOTO žiadajú od slovenských operátorov: Vieme viac

televízia, stanice
Ilustračné foto. ZDROJ: Pexels

SLOVENSKO – V priebehu minulého roka bola kauza ohľadom vypínania českých staníc. Na Slovensku k tomu pristúpil operátor Orange, kvôli čomu zožal veľkú dávku kritiky. Neskôr k tomu pristúpili aj ďalší a vyzerá to tak, že situácia je v súčasnosti ešte horšia.

Ako informuje operátor UPC, Česká televízia (ČT) v týchto dňoch doručuje slovenským operátorom list s výzvou, aby zo svojej programovej ponuky okamžite vyradili stanicu ČT Sport. Keďže ide o výzvu na vypnutie stanice priamo od jej vysielateľa, teda Českej televízie, operátori nemajú inú zákonnú možnosť než stanicu bezodkladne odstrániť z programovej ponuky. Výzvu, na základe ktorej majú slovenskí diváci prísť o ďalšiu českú stanicu, dostali takmer všetci slovenskí operátori, od tých najväčších až po tých najmenších operátorov, ktorí majú len niekoľko stoviek či desiatok zákazníkov.

Prečo k tomu dochádza?

„Spoločnosť UPC vníma túto výzvu a jej načasovanie za aktivitu koordinovanú niektorými slovenskými vysielateľmi, ktorých cieľom je odstrániť konkurenciu v podobe českých staníc pre ich obľúbenosť a značnú sledovanosť slovenskými divákmi. V ostatnom čase sme svedkami intenzívnych snáh, aby slovenskí diváci prišli o prakticky všetky české stanice. Je však zvláštne, ak sa súčasťou týchto aktivít stáva už aj verejnoprávna Česká televízia. Stanice Českej televízie majú slovenskí operátori vo svojej ponuke už roky a ČT nikdy doteraz nevyvíjala žiadne kroky smerom k ich vypnutiu,“ ozrejmil Jaroslav Kolár, hovorca UPC.

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay

Ako ďalej operátor naznačuje, vyzerá to tak, že hrozba úplného zákazu šírenia vysielania aj ďalších staníc Českej televízie je nielenže reálna, ale bude aj logicky nasledovať. Znemožnenie sledovania českých staníc pre divákov na Slovensku to potvrdzuje a výzva zo strany ČT je zároveň ukážkou postupného obmedzovania prístupu ku kultúrno-umeleckým, športovým, vzdelávacím či zábavným podujatiam zdieľaným cez televíziu ako najmasovejší komunikačný prostriedok.


AKTUÁLNE Slováci ZÚRIA! Dvaja ďalší operátori VYPÍNAJÚ české stanice: Vieme, čím ich chcú NAHRADIŤ


„Je evidentné, že vďaka záujmom niektorých vysielateľov a osôb na obdivoch stranách rieky Moravy proces degradácie česko-slovenských vzťahov napreduje. Spoločnosť UPC nechce nečinne sledovať, ako úzka skupina osôb sledujúc svoje komerčné ciele a vlastný prospech postupne ničí česko-slovenské vzťahy. Preto budeme naďalej robiť maximum pre to, aby mali slovenskí diváci naďalej možnosť sledovať české stanice, a aj prostredníctvom nich tak udržiavať silné česko-slovenské väzby,“ dodal hovorca UPC.

>>Čo na to hovoria ostatní slovenskí operátori a protimonopolný úrad? Ide o porušovanie zákona? Detaily nájdete na ďalšej strane.<<