Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Najaktuálnejšia PREDPOVEĎ na Vianoce a Nový rok! MODELY ukazujú ako to bude so SNEHOM

predpoveď sneženia
Zdroj: Severe Weather Europe

SLOVENSKO/EURÓPA – Keďže sa Vianoce nezadržateľne blížia, mnohých určite zaujíma, či sa tento rok dočkáme snehovej nádielky alebo budú sviatky na blate. Najnovšia predpoveď počasia od Severe Weather Europe je celkom priaznivá a podľa nej to vyzerá tak, že sa môžeme tešiť. 

Pri pohľade na predpoveď zrážok portál hovorí o tom, že môžeme očakávať zrážky vo veľkej časti strednej a severnej Európy. Je to spôsobené teplejším západným prúdením, ktoré prináša aj viac vlhkosti z Atlantiku. Čo sa týka teplôt, tie by mali byť v centrálnych častiach Európy nižšie než obvykle. Je to pravdepodobne spôsobené tlakovou výšou na severe, ktorá do centrálnych častí prináša severné a východné prúdenie. To by mohlo priniesť vytúžené sneženie.

Sneženie v Pezinku.
Zdroj: Peter Korček

Predpovede vyzerajú priaznivo

Nasledovná aktuálna predpoveď predstavuje 5-dňovú zmenu výšky snehu od 22. do 27. decembra. “V tomto rozsahu predpovede sa nemôžeme pozerať na jednotlivé dni, preto sa zvyčajne pozeráme na zmeny za určité obdobie alebo na viacdňovú anomáliu. Zmena výšky snehu pre Európu ukazuje nárast výšky snehu v stredných a severných častiach,” informuje portál Severe Weather Europe.

Keďže ide o 5-dňovú zmenu výšky snehu, nemôže nám priamo ukázať, kde môžeme na Vianoce vidieť sneh. Ukazuje však, kde je podľa najnovších trendov najlepší potenciál sneženia okolo 25., čím sa zvyšuje šanca, že na sviatky sa predsa len vločiek dočkáme.

predpoveď snehu
Predpoveď na množstvo snehu počas Vianoc. Zdroj: Severe Weather Europe

Podľa grafickej predpovede sú modré časti (cca 5 cm snehu) určené pre väčšinu západného a stredného Slovenska, čo znamená, že práve tieto lokality by sa mohli tešiť z bielych Vianoc. Krajný východ Slovenska by podľa tejto predpovede nemal so snehom veľmi počítať.


Aktuálna PREDPOVEĎ na zimu 2023/2024: Bude na VIANOCE sneh? Na TOTO všetko sa pripravte!


Síce to podľa predpovede nevyzerá na obrovské množstvo snehu, ako padalo na Slovensku v uplynulé dni, ale stále nás to necháva v nádeji, že sa tento rok predsa len dočkáme na Štedrý deň snehu. Tieto predpovede sa postupom času mierne líšia a upresňujú, takže vás o ďalších konkrétnejších vyhliadkach budeme informovať.

Ako to bude po novom roku?

Portál Severe Weather Europe vo svojom ďalšom článku hovorí aj o prognózach na január a február 2024. Vzhľadom na vysoký tlak nad polárnymi oblasťami a fenomén El Nino v Pacifiku nás pravdepodobne čaká zaujímavé obdobie. Teplejšie anomálie by sa mali prejaviť nad severom a chladnejšie počasie ako zvyčajne nad stredom a juhom Európy.

Vzhľadom na systém nízkeho tlaku vzduchu nad severom predpoveď ukazuje v januári nadnormálne zrážky vo väčšine Európy. Teplotná anomália na február nevykazuje výrazné zlepšenie pre strednú a západnú Európu, čo je vzhľadom na tlakovú predpoveď dosť prekvapujúce. Hranica medzi chladnejšími a teplejšími anomáliami je však posunutá ďalej, čo naznačuje severnejšie prúdenie ako v januári.

Dá sa teda s istotou povedať, že v nasledujúcich týždňoch bude v zimnom počasí badateľný oceánsky vplyv spôsobený fenoménom El Nino. Január aj február teda sľubujú výraznejšie zrážky v strednej Európe. Snehu by malo byť viac ako v decembri, tak uvidíme, či sa tieto predpovede naozaj potvrdia.