Zahraničná Spoločnosť Zahraničné Ekonomika

Nemecko ochromil v pondelok dopoludnia varovný štrajk železničiarov

Nemecké odbory požadujú zvýšenie miezd. (TASR/AP)

BERLÍN – (redakcia/TASR) Varovný štrajk nemeckých železníc (Deutsche Bahn) zapríčinil od pondelka rána značné obmedzenia vo vlakovej doprave. K štrajku vyzvala odborová únia železníc a dopravy (EVG). Štrajk má trvať do 9:00 hodiny. Odborári v ňom požadujú zvýšenie platov.

Celoštátna, regionálna i miestna železničná doprava bude obmedzená aj po konci štrajku, vyhláseného od 5.00 h do 9.00 h, uviedla DB v nedeľňajšom oznámení. Informovala o tom agentúra AFP.

Spoločnosť nespresnila, koľko spojov bude zrušených. Podľa agentúry DPA sa však nový týždeň začne nepríjemne pre tisíce ľudí dochádzajúcich do práce i ďalších cestujúcich.

K štrajku došlo po tom, čo odborári zastupujúci približne 160.000 pracovníkov železničnej spoločnosti opustili v sobotu rokovania o zvyšovaní miezd, ktoré viedli s predstaviteľmi Deutsche Bahn. Ako dôvod svojho odchodu z rokovaní uviedli zástupcovia odborovej organizácie príliš nízku škálu nových platových tried.

“Zamestnávateľ dal ponuky, ktoré nezodpovedali požiadavkám našich členov,” uviedla vyjednávačka EVG Regina Ruschová-Ziembová o nedeľňajšom rozhodnutí vyhlásiť štrajk.

Dopravca však vo vyhlásení označil štrajk za “úplne zbytočný” s tým, že aktuálna ponuka DB je “atraktívna a spĺňa hlavné požiadavky” zamestnancov.