Zahraničné

Podozriví z vraždy Škandinávok prisahali vernosť Islamskému štátu

Zvraždené ženy: 24-ročná Dánka Louisa Vesteragerová Jespersenová a 28-ročná Maren Uelandová z Nórska. (archív)

RABAT – Štyria podozriví, zatknutí po vražde dvoch škandinávskych turistiek v strednom Maroku, vyjadrili vernosť extrémistickej organizácii Islamský štát (IS). Vo štvrtok to oznámili marocké úrady.

Za surovú vraždu dánskej a nórskej turistky zatkli vo štvrtok ráno v meste Marrákeš troch zo štyroch podozrivých, pričom vyšetrovatelia už preverovali súvislosť s islamským extrémizmom, pripomenula agentúra AFP.

“Video zachytávajúce, ako zatknutí jednotlivci… sľubujú vernosť Dáišu (Islamskému štátu), bolo nakrútené minulý týždeň pred vykonaním trestných činov, ktoré vyšetrujeme,” uviedol vo vyhlásení prokurátor v marockom hlavnom meste Rabat a potvrdil tak pravosť tohto videa.

Hovorca vlády Mustafá Chalfí označil vraždy za “trestný a teroristický čin”; samotný premiér Saadaddín Usmání ich nazval “bodnutie do chrbta Maroka a Maročanov”.

Narážal tým na pravdepodobný negatívny vplyv vrážd na životne dôležitý turistický sektor tejto severoafrickej krajiny.

Štvrtkové zatknutie troch mužov v Marrákeši nasledovalo po prvom, utorkovom zatknutí muža podozrivého z členstva v islamskej extrémistickej skupine. Toho chytili už niekoľko hodín po náleze tiel oboch žien v pohorí Vysoký Atlas v strednej časti Maroka.

Vyšetrovatelia “overujú teroristický motív zločinu, čo podporujú aj dôkazy a zistenia z vyšetrovania”, oznámil centrálny justičný vyšetrovací úrad.

Zavraždené boli 24-ročná Dánka Louisa Vesteragerová Jespersenová a 28-ročná Maren Uelandová z Nórska. Ich telá našli v pondelok po tom, čo si obe priateľky postavili stan v izolovanej, odľahlej oblasti pohoria Vysoký Atlas na mieste nachádzajúcom sa dve hodiny chôdze od turistickej dedinky Imlíl.

Polícia sa zameriava na teroristickú líniu vyšetrovania už od zatknutia prvého podozrivého v chudobnej štvrti Marrákeša, ktorý je metropolou regiónu a magnetom pre zahraničných turistov.

Vyšetrovatelia zverejnili fotografie troch zo zatknutých mužov, ktorí boli identifikovaní ako Rašíd Affatí, Uziád Júnis a Ajjúd Abdassamad. Všetci traja pochádzajú z Marrákeša.

Marocké úrady stále pracujú na zisťovaní pravosti videa zverejneného v sociálnych médiách, ktoré údajne zachytáva vraždu jednej z turistiek, uviedol prokurátor vo vyhlásení.

Traumatizovaní obyvatelia dediny Imlíl sa veľmi obávajú o živobytie a pomáhali vyšetrovateľom pri identifikovaní podozrivých, vyhlásil pre agentúru AFP zdroj z turistického ruchu.

Telá už previezli

Telá dvoch mladých škandinávskych turistiek, zavraždených predpokladanými džihádistami v pohorí Vysoký Atlas v Maroku, v piatok letecky odviezli do dánskej Kodane. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na policajnú hovorkyňu.

Pozostatky dánskej 24-ročnej študentky Louisy Vesteragerovej Jespersenovej a 28-ročnej Nórky Maren Uelandvej umiestnili do toho istého lietadla, ktoré vzlietlo z marockého mesta Casablanca, a odletelo do dánskej metropoly.

Marocké úrady vo štvrtok oznámili, že štyria podozriví, zatknutí po vražde oboch turistiek, vyjadrili vernosť extrémistickej organizácii Islamský štát (IS).

Polícia v Nórsku v piatok uviedla, že video, údajne zachytávajúce vraždu škandinávskej univerzitnej študentky v odľahlej oblasti pohoria Vysoký Atlas, je pravdepodobne pravé.

Video šíriace sa na sociálnych sieťach preveruje nórska Národná kriminálna vyšetrovacia služba. Tvrdí, že “neexistuje žiadny konkrétny dôkaz, ktorý by naznačoval, že video nie je pravé”.

Úrady pokladajú vraždy mladých žien za teroristický čin. Nórka a Dánka boli vo Vysokom Atlase na túre, ich telá našli v pondelok 17. decembra s reznými ranami krku, napísala tlačová agentúra AP.

Podľa nemenovaného policajného zdroja, blízkeho vyšetrovaniu, však mala jedna z obetí odrezanú hlavu. Maroko je vo všeobecnosti vnímané ako bezpečné pre turistov, ale už dlhé roky vedie zápas proti islamským extrémistom.