Politika Zahraničné

Senátori vyzvali Trumpa, aby prehodnotil stiahnutie vojakov zo Sýrie

Trump oznámil víťazstvo nad Islamským štátom v Sýrii. (TASR/AP)

WASHINGTON – Prezident USA Donald Trump vo štvrtok v rámci obrany svojho rozhodnutia stiahnuť amerických vojakov zo Sýrie povedal, že “nastal čas, aby v Sýrii konečne bojovali aj iní”. Informovala o tom agentúra DPA.

“Chcú byť Spojené štáty policajtmi Blízkeho východu, nič nedostávať, len míňať drahocenné životy a bilióny dolárov na ochranu ostatných, ktorí takmer vo všetkých prípadoch neocenia, čo robíme?” opýtal sa Trump na Twitteri.

“Chceme tam ostať navždy? Nastal čas, aby konečne bojovali aj iní…” napísal na Twitteri s tým, že podľa neho zodpovednosť za boj s extrémistickou skupinou Islamský štát (IS) je na “Rusku, Iráne, Sýrii a iných”. “Je čas ísť domov a dať sa dokopy,” dodal.

Nemecko pred Trumpovým rozhodnutím stiahnuť sa zo Sýrie varovalo. Tento krok môže podľa Berlína boj proti Islamskému štátu ohroziť, a takisto ohroziť aj úspechy už na tomto fronte dosiahnuté.

“Islamský štát sme potlačili, ale hrozba sa ešte neskončila. Je tu nebezpečenstvo, že dôsledky (Trumpovho) rozhodnutia by mohli poškodiť boj proti Islamskému štátu a ohroziť to, čo sa už dosiahlo,” povedal vo vyhlásení nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas, ktorého citovala agentúra AFP.

Británia a Francúzsko zostávajú

Británia, podobne ako už predtým ohlásilo Francúzsko, zostáva k boju proti IS zaviazaná. “Svetová koalícia proti Dáišu dosiahla veľký pokrok, máme však ešte veľa práce a musíme mať stále na pamäti hrozbu, ktorú predstavuje,” vyhlásil na margo ohlasovaného odsunu amerických vojakov zo Sýrie hovorca britskej premiérky Theresy Mayovej.

Dokonca aj bez územia totiž IS podľa jeho slov predstavuje hrozbu. “Táto vláda bude pokračovať v tom, čo je nevyhnutné na ochranu Britov a našich spojencov a partnerov,” zopakoval už predchádzajúce stredajšie stanovisko rezortu diplomacie.

Britský minister zahraničných vecí Jeremy Hunt už v stredu večer o tejto téme hovoril s americkým kolegom Mikeom Pompeom.

Hlavní spojenci Spojených štátov v Sýrii – tamojšie opozičné milície Sýrske demokratické sily (SDF) – však vo štvrtok popreli Trumpove tvrdenia o porazení militantov z IS. Zároveň varovali, že odchod amerických vojakov môže viesť k oživeniu tejto extrémistickej skupiny. Predčasné stiahnutie vojsk USA by podľa Kurdmi vedených SDF mohlo mať nebezpečné následky a destabilizujúci vplyv na región.

“Vojna proti Islamskému štátu sa neskončila a Islamský štát nebol porazený,” uvádza sa vo vyhlásení SDF. Ako upozornila agentúra AFP, išlo o prvú oficiálnu reakciu tejto skupiny na Trumpove prekvapivé rozhodnutie.

Senátori vyzvali Trumpa aby prehodnotil svoj postoj

Skupina amerických senátorov vyzvala prezidenta Donalda Trumpa, aby ešte prehodnotil svoje nečakané rozhodnutie o stiahnutí amerických vojakov zo Sýrie, ktoré bolo ohlásené v stredu. Informovala o tom agentúra DPA.

List s výzvou podpísalo šesť senátorov, medzi ktorými sú aj vplyvní republikáni Lindsey Graham a Marco Rubio.

Podľa nich by bol odchod amerických vojakov zo Sýrie v tejto fáze konfliktu “predčasný a chybný krok, na ktorý by USA draho doplatili”.

“Ak sa rozhodnete naplniť svoje rozhodnutie stiahnuť jednotky zo Sýrie, zvyšky Islamského štátu v Sýrii sa celkom iste oživia a zosilnia svoje aktivity v regióne,” uvádza sa v liste podpísanom štyrmi republikánmi, jedným demokratom a jedným nezávislým členom Senátu.

Z amerického odchodu by podľa senátorov profitoval aj “brutálny diktátorský režim” sýrskeho prezidenta Bašára Asada, ako aj “protivníci” USA – Irán a Rusko.