Spoločnosť Domáce Kultúra Top

Štátne divadlo Košice ukončilo sezónu spomienkou. Chystá veľké premiéry

Denník Anny Frankovej. Zdroj: ŠDKE

BRATISLAVA – Koronavírus zmenil plány. Štátne divadlo Košice (ŠDKE) predčasne ukončilo svoju jubilejnú 75. divadelnú sezónu. V deň výročia justičnej vraždy českej právničky a političky však stihlo ešte uviesť inscenáciu Milada Horáková. Inštitúciu odteraz čakajú divadelné prázdniny. V novej sezóny ale chystá hneď niekoľko noviniek.

 

Na doskách divadla herci odohrali predstavenie posledný raz v tejto sezóne. Uviedli multižánrové tanečné divadlo Milada Horáková. Pripomenuli príbeh justičnej vraždy, ktorá sa stala symbolom najväčšieho z vykonštruovaných politických procesov v 50. rokoch 20. storočia v komunistickom Československu. ,,Emotívny večer na Malej scéne ŠDKE sledovalo množstvo vzácnych hostí, medzi ktorými bola aj ministerka kultúry Slovenskej republiky Natália Milanová,” uviedol z oddelenia PR divadla Svjatoslav Dohovič. Predstavením uzavrelo Štátne divadlo Košice svoju jubilejnú 75. sezónu. Novú sezónu odštartuje vo štvrtok 3. septembra 2020.

 

Divadlo ukončilo sezónu inscenáciou Milada Horáková. Zdroj: SDKE

Pokračujú vo veľkom

Počas novej sezóny uvedie divadlo niekoľko premiér. Tie boli na pláne ešte počas tohtoročnej sezóny. Pandémia sa ale postarala o poriadny chaos. Divadlo zatvorilo svoje brány a všetky inscenácie zrušilo. Inštitúcia ale hneď na začiatku septembra štartuje na Malej scéne baletnou inscenáciou Denník Anny Frankovej (3.9.). Nasledovať bude činoherný kabaret Doma u Hitlerovcov: Historky z kuchyne (8.9.) a tiež v Historickej budove predstavenie Beethovenovej opery Fidelio (9.9.). ,,Trojica týchto predstavení je venovaná 75. výročiu ukončenia druhej svetovej vojny,” vysvetľuje Dohovič.

 

Prvou inscenáciou v novej sezóne bude Denník Anny Frankovej. Zdroj: ŠDKE

Najprv pre zamestnancov

Pri príležitosti 100. výročia vzniku profesionálneho slovenského divadla pripravili pôvodnú slovenskú hru Borodáč alebo Tri sestry trojice autorov – Karola Horáka, Michala Ditteho a Michala Baláža. Herci inscenáciu skúšali počas pandémie a v internej premiére pre zamestnancov ju uviedli koncom júna. Premiéra pre verejnosť je naplánovaná 25. septembra. ,,V réžii Júlie Rázusovej na netradičnej viacpódiovej scéne Markéty Plachej vrátia herci divákov o niekoľko desaťročí späť do čias, keď jeden zo zakladateľov slovenského profesionálneho divadla a zakladateľ Štátneho divadla Košice Janko Borodáč režíroval v Košiciach  Čechovove Tri sestry,” dodáva divadlo.

 

Herci hrali najskôr inscenáciu pre zamestnancov. Zdroj: ŠDKE Svjatoslav Dohovič

Odložené premiéry

Počas jesene sa uskutoční v Historickej budove premiéra autorskej baletnej inscenácie režiséra a choreografa Ondreja Šotha Rudolf Nurejev (23.10.). Tá prinesie biografický príbeh umelca, ktorý zmenil svet tanca. V titulnej postave by sa mal podľa inštitúcie predstaviť svetoznámy Vladimir Malakhov. Ten je vo svetovom balete považovaný za jedného z najlepších tanečníkov svojej generácie.

November bude rovnako pestrý. Prvou premiérou na Malej scéne bude hra súčasného nemeckého dramatika Rolanda Schimmelpfenniga s názvom Čierna voda. Autor si v tejto hre plní sen letnej noci o svete, kde všetky sociálne, kultúrne a náboženské rozdiely odnáša voda, Čierna voda. V réžii v Košiciach debutujúceho Braňa Mazúcha ju činohra uvedie v piatok 13. novembra.

V novembri stíha divadlo ešte jednu premiéru opery Werther (27.11.). Werther bude návratom režisérky Lindy Keprtovej do Košíc. Hudobné naštudovanie bude mať na starosti šéfdirigent Vinicius Kattah.

 

Divadlo uvedie premiéru režiséra a choreografa Ondreja Šotha – Rudol Nurejev. Zdroj: TASR / Františšek Iván

Mohlo by vás zaujímať: