Regióny Trenčín Púchov

V obci Záriečie otvorili nové jasle: Slúžiť budú pre celú Púchovskú dolinu

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Zdroj: TASR / František Iván

ZÁRIEČIE – V obci Záriečie v Púchovskom okrese otvorili nové jasle pre deti do troch rokov. Jasle otvorilo občianske združenie Slniečko volá na deti. Informovala o tom štatutárka združenia Elena Behrová.

Kapacita zariadenia je 12 miest, slúžiť bude pre deti z celej Púchovskej doliny i okolia. Objekt je unikátny bazénom pre spastické deti s možnosťou liečebného plávania pre najmenších. Plávanie a pohyb vo vode podľa Behrovej pomáhajú správnemu rozvoju motoriky a pohybového aparátu, čo je dôležité najmä pre vekovú kategóriu detí do troch rokov. Celý objekt je bezbariérový.

“Napísali sme projekt na vybudovanie jaslí so žiadosťou o spolufinancovanie zo strany Trenčianskeho samosprávneho kraja. V okolí nemáme žiadne zariadenie, ani škôlku ani jasle pre detičky, kde by bol k dispozícii bazén pre spastické deti,” doplnila Behrová.

Projekt bol spolufinancovaný z Integrovaného regionálneho operačného programu

Príprava a samotná realizácia projektu trvali takmer päť rokov. Stavať sa začalo v októbri 2022. Projekt bol spolufinancovaný z Integrovaného regionálneho operačného programu. Celková výška oprávnených výdavkov projektu presiahla 370-tisíc eur, príspevok z európskych fondov bol 316-tisíc eur. Spolufinancovanie zo štátneho rozpočtu bolo 37-tisíc eur a zvyšné náklady išli z vlastných zdrojov združenia.

Otvorenie jaslí privítal aj starosta Záriečia Peter Haluška. Podobné zariadenie pre Púchovskú dolinu s viac ako 7-tisíc obyvateľmi chýbalo. “Veľmi sa tešíme a vítame iniciatívu občianskeho združenia. Najbližšie jasličky sú v Púchove, kde je z kapacitných dôvodov problém nájsť miesto. Verím, že rodičia a rodiny, ktoré sem umiestnia svoje deti, budú spokojní s takýmito nadštandardnými priestormi,” zdôraznil Haluška.