Spoločnosť Zahraničné

Vianočné trhy v Štrasburgu zostanú zatvorené, radnica vyhlásila deň smútku

VIanočné trhy v Štrasburgu po útoku uzavreli. (TASR/AP)

ŠTRASBURG – Vianočné trhy v historickom jadre francúzskeho mesta Štrasburg, v ktorých blízkosti sa v utorok večer odohral útok s najmenej dvoma obeťami na životoch, zostanú prinajmenšom v stredu zatvorené. Oznámil to štrasburský primátor Roland Ries, ktorý súčasne vyhlásil 12. december za deň smútku.

Informovala o tom rozhlasová stanica Europe 1 s tým, že vlajky v meste budú stiahnuté na pol žrde a na magistráte verejnosti sprístupnia kondolenčná kniha.

Všetky predstavenia a zábavné podujatia sú v meste zrušené. V materských a základných školách bolo zrušené vyučovanie.

Na základe obežníka miestneho policajného prefekta sú zakázané aj všetky verejné zhromaždenia. Toto nariadenie bolo vydané s cieľom uľahčiť bezpečnostným zložkám pátranie po páchateľovi útoku, ktorý je na úteku.

Vzhľadom na to, že ozbrojený páchateľ útoku polícii naďalej uniká, vedenie mesta a policajné zložky vyzvali obyvateľov Štrasburgu i regiónu na ostražitosť a opatrnosť.

Viezol ho taxikár

Podľa spravodajského portálu RTL polícia pozná trasu, po ktorej páchateľ unikal z mesta. Posledným svedkom jeho pohybu je taxikár, ktorý ho pod hrozbou použitia násilia odviezol na okraj štvrte Neudorf ležiacej v južnej časti Štrasburgu.

Podľa francúzskych médií po páchateľovi na úteku pátra niekoľko stoviek príslušníkov bezpečnostných zložiek. Na zásah proti páchateľovi je pripravené aj elitné komando RAID. Nad mestom patrolujú policajné vrtuľníky. Posilnená je aj kontrola na francúzsko-nemeckých hraniciach, a to aj z nemeckej strany.

Primátor Štrasburgu vo vysielaní Europe 1 ubezpečil, že obľúbené vianočné trhy v Štrasburgu, na ktoré prichádza aj mnoho turistov z iných regiónov Francúzska i zo zahraničia, budú neskôr opäť otvorené.

Francúzska prokuratúra začala utorkový útok v Štrasburgu vyšetrovať ako teroristický čin a vláda v súvislosti s ním zvýšila stupeň teroristického ohrozenia a poslala do Štrasburgu ďalšie bezpečnostné sily.

Útek do Nemecka je nepravdepodobný

Medzičasom sa objavili dohady, že páchateľ by sa mohol skrývať v susednom Nemecku.

Predstaviteľ policajných odborov Fabrice Poli však v rozhovore pre portál RTL uviedol, že je to málo pravdepodobné.

Vysvetlil, že pohraničná polícia krátko po čine vyslala hliadky k mostom cez rieku Rýn, aby zablokovali hranicu medzi Francúzskom a Nemeckom. Podľa názoru Poliho sa strelec zo Štrasburgu “teoreticky nemal ako dostať do Nemecka”.

Od roku 2015 sa vo Francúzsku odohralo niekoľko teroristických útokov, ktoré si podľa agentúry AFP vyžiadali životy 246 ľudí a stovky zranených.

Galéria
Vojaci hliadkujú po útoku vo francúzskom meste ŠŠtrasburg. (TASR/AP)
Policajti kontrolujú hranicu medzi Nemeckom a Francúzskom v juhonemeckom meste Kehl. (TASR/AP)
Útok v Štrasburgu si vyžiadal tri obete. (SITA/AP)
Záchranné zložžky zasahujú po útoku na vianočnom trhu vo francúzskom meste ŠŠtrasburg. (TASR/AP)
Štrasburgom otriasol teroristický útok. (SITA/AP)
navigate_before
navigate_next