Regióny Bratislava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

AKTUÁLNE FOTO Veľká INVÁZIA na Slovensku! Pácha obrovské ŠKODY: Pozor, TOTO by ste mali vedieť

Slovensko obsadzujú invázne rastliny. Mapy ich výskytu sú dostupné na invaznedruhy.sopsr.sk. Zdroj: ŠOPSR, úprava zregionu.sk

BRATISLAVA – Niektoré sú jedovaté, iné zabíjajú dobytok, ale aj škodia ľudskému zdraviu. Slovensko aj svet čoraz intenzívnejšia trápi rýchle šírenie inváznych rastlín. Sú už takmer všade vôkol nás. Na pozore by sa ľudia mali mať napríklad pred boľševikom obrovským, ktorý spôsobuje nepríjemné pľuzgiere. Ktoré ďalšie sú nebezpečné?

Na Slovensku sa vo voľnej prírode doteraz udomácnilo vyše 300 nepôvodných druhov, z ktorých asi 10% sa šíri inváznym spôsobom. Ak s nimi nezačneme bojovať, problémy budú narastať. Odborníci upozorňujú, že šírenie inváznych druhov ovplyvňuje celé ekosystémy, ekonomiku, kvalitu života aj potravinovú bezpečnosť.

Očarili nás krásou, no páchajú škody za miliardy

Mnohé z inváznych rastlín boli v minulosti dovezené na Slovensko za účelom skrášlenia záhrad, alebo ako medonosné rastliny. Avšak z parkov či dvorov sa rýchlo začali šíriť do okolia a obsadzovať nové plochy. Ako zdôrazňuje Štátna ochrana prírody, ich odstraňovanie je mimoriadne náročné.

O tom, že ide o vážnu hrozbu, ktorá sa podceňuje, svedčí aj správa OSN, podľa ktorej invázne druhy zapríčinia ročne vo svete škody za približne 400-miliárd dolárov a spôsobili vyhynutie už 1 215 pôvodných druhov. Problémy pritom na Slovensku páchajú aj invázne sa šíriace zvieratá, ktoré útočia aj na ľudí. Strach naháňajú taktiež obrie chlpaté pavúky, ktoré bolestivo hryzú.

Pľuzgiere, poleptanie aj jed a alergie

Každý druh inváznej rastliny inak pôsobí na krajinu, ale aj na ľudské zdravie. Nebezpečným pre nás je boľševník obrovský, ktorý obsahuje v šťave listov a stonky toxické látky. “Pri manipulácii s rastlinou je nevyhnutné chrániť si pokožku ochranným odevom a používať aj respirátor, aby nedošlo ku kontaktu so sliznicami. Pri reakcii so svetlom dochádza k ťažkým poleptaniam kože a vytvoreniu vodnatých pľuzgierov. Po ich zahojení, ktoré trvá aj niekoľko týždňov, ostávajú na koži jazvy,” uvádza unilabs.sk. Rozšírený je vo viacerých lokalitách na severnom, východnom ale aj strednom Slovensku.

Boľševik obrovský pochádzajúci z centrálnej Ázie (Kaukaz a z juhu priľahlé oblasti) a kožná reakcia po kontakte s rastlinou. Zdroj: Wikipedia

Ktoré ďalšie invázne rastliny sú nebezpečné pre ľudské zdravie? Čítajte na druhej strane.