Regióny Bratislava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

AKTUÁLNE FOTO Veľká INVÁZIA na Slovensku! Pácha obrovské ŠKODY: Pozor, TOTO by ste mali vedieť

Slovensko obsadzujú invázne rastliny. Mapy ich výskytu sú dostupné na invaznedruhy.sopsr.sk. Zdroj: ŠOPSR, úprava zregionu.sk

Počet nepôvodných a inváznych druhov na Slovensku dlhodobo narastá. Zdravotné problémy spôsobujú aj ľuďom. Napríklad glejovka americká môže podráždiť kožu bielou tekutinou, ktorú vypúšťa. Alergici majú zlé skúsenosti s ambróziou a so zlatobyľou. Niektoré invázne druhy sú jedovaté, môžu spôsobiť úhyn dobytka, šírenie parazitov, znižovať výnosy chovných rýb, ktorým spotrebúvajú kyslík, alebo znižujú výnosy poľných plodín, ktorým robia priamu konkurenciu, vymenúva Denník N.

Pajaseň žliazkatý zo severovýchodnej a strednej Číny a Taiwanu. Zdroj: Wikipedia

Ako najškodlivejší pre prírodu označuje botanik Pavol Mereďa zo SAV pre Denník N agát biely. Na Slovensku rastie na obrovských plochách a vytláča naše pôvodné druhy. Spomedzi inváznych drevín je okrem agáta najškodlivejší pajaseň žliazkatý, ktorý podľa odnorníka rastie v Bratislave asi na každej ulici. Všade tam, kde sa majiteľ prestáva o areál starať.


AKTUÁLNE Obrie PAVÚKY strašia SLOVÁKOV! Útočia skokom a BOLESTIVO hryzú! TU chodia do DOMOV a záhrad najčastejšie


Ako môžeme pomôcť zabrániť šíreniu inváznych rastlín?

V prvom rade ich treba prestať pestovať a tolerovať ich výskyt na svojich alebo cudzích pozemkoch, hovorí botanik Mereďa. “Problémom väčšiny našich rastlín však je, že nie sú konkurenčne také silné ako vybraných pár desiatok cudzokrajných inváznych rastlín, ktoré sem zaniesol človek. Naše rastliny si teda spravidla samé s inváznymi nevedia poradiť a potrebujú tak našu pomoc,” uvádza botanik v rozhovore pre vedanadosah.sk. Dodáva, že najúčinnejším spôsobom odstraňovania je pravidelné kosenie a ručné vytrhávanie aj s koreňmi.

Odstraňovanie ukladá zákon, hrozí pokuta

Botanik však priznáva, že odstrániť invázne rastliny nie je jednoduché a Štátna ochrana prírody nemá dostatočné personálne kapacity na to, aby efektívne dozerala na odstraňovanie. Zodpovednosť za odstránenie inváznej rastliny má majiteľ alebo správca pozemku. Povinnosť takto sa starať o pozemky vyplýva z legislatívy. Za neodstránenie tých, ktoré upravuje zákon, hrozí pokuta.


VIDEO Slovensko OBSADZUJÚ nové NEBEZPEČNÉ zvieratá: Útočia aj na ĽUDÍ! Pozor tiež na POTVORY šíriace nepríjemnú CHOROBU