ROZHOVOR s kandidátom na župana: Konrád Rigó (Most-Híd)

TRNAVA – Jozefovi Viskupičovi sa zatiaľ v Trnavskom samosprávnom kraji postavil iba Konrád Rigó, štátny tajomník ministerstva kultúry. Aj on by chcel zmeniť situáciu, ktorá v župe panuje. Prečítajte si ako!

Prečítajte si profil kandidáta!

1.) Ako ste spokojný so súčasným vedením župy?

Nie som vôbec spokojný. Nepremyslené mínanie peňazí na základe rôznych pofidérnych kamarátskych vzťahov, ktorého následkom je medzi mnohými aj primalý rozpočet stredných škôl v kraji. Neskoré, kampaňové reakcie na horibilný stav ciest v našom regióne. Zvolení politici sa po voľbách úplne stratia spred očí verejnosti, ukazujú sa iba vtedy, keď ich oslavujú. Správajú sa tak, ako keby bola župa ich vlastníctvom a keď sa im podarí dosiahnuť akýkoľvek úspech, tvária, že nám spravili láskavosť.

2.) Čo je najpálčivejší problém župy?

Je ich veľa. Od chýbajúcej vízie o budúcnosti a o regionálnom rozvoji kraja, cez zlú komunikáciu medzi úradom a obcami, až po nezodpovedné finančné riadenie. Ja sa pozerám najmä na čísla a vôbec sa mi nepáči, že krajský rozpočet v tomto roku je taký ten ozajstný kampaňový rozpočet. Nestačí im 120 miliónov eur plus európske fondy, museli si ešte zobrať obrovský úver, aby mohli obnovovať budovy svojich organizácií a opravovať cesty. A to všetko vo volebnom roku. Samozrejme, v rokoch 2018 a 2019 plánujú už iba úplné minimum na tieto aktivity, no, splátky tam zostanú ešte dlhý čas. Takýto štýl politiky náš kraj neposúva ďalej. Toto musíme zmeniť!

3.) Plánujete zverejniť financovanie kampane?

Áno, samozrejme. Je to aj zákonná povinnosť vsetkých kandidujúcich. Transparentný účet mám založený. Odkaz bude zverejnený aj na mojej webovej stránke.

4.) Ako by ste zatlačili na vládu, aby venovala VÚC viac pozornosti?

Podstata krajov je, že nevykonávajú svoju činnosť v mene štátu ale v mene občana, čo znamená, že sú relatívne samostatnými celkami. Preto je dôležitejšie, aby si župa vybojovala pozornosť ľudí. O povinnostiach a úlohách Trnavského samosprávneho kraja ako v Skalici, tak ani v Dunajskej Strede nemáme dosť informácií. Toto si musí vyriešiť každý župan po svojom, toto je práca župy! Nehovorím, že je to jednoduché, kedže župy neboli vytvorené na základe prirodzených regiónov, ale som si istý, že sa dá spraviť oveľa viac, než toho robia teraz. Ja mám tú výhodu, že strana, ktorá ma podporuje, a aj ja sám ako štátny tajomník, som momentálne vo vláde. To je obrovská konkurenčná výhoda, z čoho môže Trnavský kraj iba ťažiť, aj napriek tomu, že v prípade, ak ma zvolia za župana, samozrejme, z funkcie štátneho tajomníka abdikujem.

Foto: Konrád Rigó

Viac o téme: Konrád Rigó, Trnavský samosprávny kraj, TSK, župné voľby, župné voľby 2017

Súvisiace články