Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Domáce Top

Slováci, POZOR! Polícia a SIS budú mať prístup k vašim BANKOVÝM účtom! Všetky TIETO informácie o vás budú vedieť

pozor, peniaze, banka
Ilustračná foto. ZDROJ: Pixabay

SLOVENSKO – Ministerstvo financií SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh vyhlášky k centrálnemu registru účtov, ktorá by mala platiť od októbra. Tento register bude zhromažďovať všetky údaje o účtoch, čo môže pomôcť aj v riešení trestných činov.

 

Centrálny register účtov mal byť pôvodne uvedený do prevádzky ešte v januári 2023, no plány sa odložili. Jeho prevádzkovateľom bude Ministerstvo financií SR a financovaný by mal byť z plánu obnovy. “Základným predpokladom je, aby všetky dotknuté finančné inštitúcie zabezpečili pravidelné zasielanie údajov do centrálneho registra účtov. Inštitúcie na to budú mať zákonom stanovenú lehotu šesť mesiacov od dátumu nadobudnutia účinnosti spomínanej vyhlášky,” vysvetlil rezort financií. Podobné registre sú zavedené vo všetkých členských štátoch Európskej únie, takže Slovensko podľa rezortu v tomto nie je výnimkou a len sa pripojí k ostatným krajinám.


Najväčšia sieť SLOVENSKÝCH čerpacích staníc ZATVORILA desiatky pobočiek: Poznáme detaily


Ako uviedlo policajné prezídium, centrálny register účtov zefektívni prácu Policajného zboru pri identifikácii výnosu z trestnej činnosti, jeho umiestnenie a dispozíciu s týmto výnosom. “Zníži administratívne zaťaženie nielen na strane policajtov, ale aj v bankových inštitúciách, taktiež zníži náklady, urýchli konania, zefektívni prácu,” načrtol odbor komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru. Príprava policajtov na prácu s registrom sa podľa stanoviska zatiaľ nezačala.

peniaze
Ilustračné foto | ZDROJ: Pixabay

Oprávnené orgány by mali mať prístup k informáciám o účtoch a bezpečnostných schránkach. Okrem policajtov sa majú údaje poskytovať napríklad aj Slovenskej informačnej službe na účel boja proti organizovanej trestnej činnosti a terorizmu alebo Finančnému riaditeľstvu SR na účel odhaľovania a dokumentovania trestnej činnosti.

Aké údaje budú v centrálnom registri uvedené?

Tlačový odbor Ministerstva financií SR pre portál Zregiónu.sk prezradil, že povinnosť zasielania údajov do centrálneho registra budú mať všetky finančné inštitúcie definované zákonom, ktoré vedú platobný alebo bankový účet alebo účet majiteľa cenného papiera, teda najmä banky, platobné inštitúcie a obchodníci s cennými papiermi.

Čo sa týka zverejňovaných informácií, tie sú jasne definované zákonom. Nájdete ich na ďalšej strane.