Politika Zahraničné

VIDEO Už zase. Angela Merkelová dostala ďalší záchvat triašky

Angela Merkelová utrpela počas oficiálneho prijatia fínskeho premiéra Antti Rinneho ďalší záchvat triašky. Zdroj: SITA/AP

BERLÍN – Nemecká kancelárka Angela Merkelová utrpela počas oficiálneho prijatia fínskeho premiéra Antti Rinneho s vojenskými poctami ďalší záchvat triašky. Očití svedkovia v stredu informovali, že počas hrania štátnej hymny sa na pódiu dlhší čas triasla.

 

Záchvat trval viac ako minútu a triaška zasiahla celé telo kancelárky.  

Je to už tretí prípad v priebehu troch týždňov. V polovici júna sa Merkelová triasla počas prijatia ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Len o deväť dní počas vymenovania novej ministerky spravodlivosti Christiny Lambrechtovej prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom na zámku Bellevue.

Merkelová o najnovšom incidente povedala: “Mám sa dobre. Už som raz nedávno povedala, že som v štádiu spracovávania nedávnych vojenských pôct s ukrajinským prezidentom Zelenským. Zdá sa, že to bude trvať trocha dlhšie. Ale mám sa veľmi dobre.”

Aj “Stuttgarter Zeitung” a “Stuttgarter Nachrichten” informovali, že chvenie Merkelovej počas menovania Lambrechtovej bolo psychicky podmienené. Denníky sa odvolávali na informácie z vládnych kruhov. Nebol to zdravotný problém, ale vec hlavy. “K dnešnej situácii viedla spomienka na posledný prípad, čiže išlo o psychologicky spracovateľný proces.”

K predošlým prípadom sa vyjadrili aj lekári. Väčšinou sa zhodli na tom, že by v prípade kancelárky nemalo ísť o žiadny závažné ochorenie. Napríklad v prípade Parkinsonovej choroby by boli záchvevy slabšie a netrvali by tak krátko. Jeden z odborníkov ale pripustil, že by sa za záchvatmi mohla skrývať aj nejaká vážnejšia choroba. Preto by sa mala kancelárka podľa neho podrobiť komplexnému vyšetreniu vrátane magnetickej rezonancie.

Angela Merkelová oslávi na budúci týždeň 65. narodeniny.